Niğde Gazetesi'ne göre Niğde'nin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı (1957-1958)
According to Nigde Newspaper social, cultural and economic structure of Niğde (1957-1958)
  1. Tez No: 883519
  2. Yazar: EZGİ ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Birçok çeşidi olan fakat incelememizde yerel gazete türü olarak ele aldığımız Niğde Gazetesinin konu olduğu araştırmada sosyal siyasal kültürel spor ve daha birçok yönden bilgi veren süreli yayınlardan gazetenin önemi görülmektedir. Öyle ki bir ülkenin veya bölgenin o dönemde yaşam çehresini bize en iyi yansıtacak ürünler olarak nitelendirilebilmektedir. Bu çalışmanın konusu Niğde'nin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısını Niğde Gazetesi ışığında tespit etmektir. Çalışma 1957-1958 yılları arasını kapsamaktadır. Niğde Gazetesi'ne ilişkin gazete arşivlerine Milli Kütüphane'den temin edilmiştir. Ek olarak DTCF Halil İnalcık Kütüphanesi ve araştırma kapsamında makale ve kitaplarda kaynak olarak araştırmamıza ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
In the research on Niğde Newspaper, which has many varieties but which we considered as a local newspaper type in our analysis, the importance of the newspaper is seen among the periodicals that provide information on social, political, cultural, sports and many other aspects. So much so that they can be described as products that best reflect the life of a country or region at that time. The subject of this study is to determine the economic, social and cultural structure of Niğde in the light of Niğde Newspaper. The study covers the years 1957-1958. Newspaper archives for Niğde Newspaper were obtained from the National Library. In addition, DTCF Halil İnalcık Library shed light on our research as a source of articles and books within the scope of the research.