Niğde'nin Sesi Gazetesine göre Niğde'nin sosyal, ekonomik ve kültürel durumu (1968-1969)
Social, cultural and economic situation of Niğde according to the Ses of Niğde Newspaper (1968-1969)
- Tez No: 853203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yerel gazeteler o bölgenin sosyo kültürel ve ekonomik yapısını incelemek ve bölge insanının yaşamını daha iyi anlayabilmek açısından en önemli kaynaklardır. Bu kaynaklar aracılığıyla yerel kültürün korunup geleceğe taşınması mümkün olabilmektedir. Bu doğrultuda çalışmamız kapsamında 1968-1969 yıllarında Niğde'nin Sesi Gazetesi'ne göre Niğde'nin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı incelenmiştir. Gazete Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Sabiha Şahenk Kütüphanesi'nden her bir sayfası fotoğraflanarak dijital ortama aktarmak suretiyle temin edilmiştir. İlin ilk özel gazetesi olma özelliği taşıyan gazetenin vermiş olduğu haberler şehrin geçmiş yapısına, halkın ihtiyaçlarına, belediye ve bayındırlık çalışmalarına, şehirleşme faaliyetlerine, ekonomik faaliyetlerine, eğitim ve sağlık hizmetlerine yönelik pek çok önemli bilgi içermektedir. Bu doğrultuda yerel basının şehirlerin gelişmesindeki önemi bir kez daha kendini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Local newspapers are the most crucial sources for examining the socio-cultural and economic structure of a region and gaining a better understanding of the lives of the local population. Through these sources, it becomes possible to preserve and carry forward the local culture to the future. In the scope of our study, the social, cultural, and economic structure of Niğde in years 1968-1969 has been examined according to Niğde' nin Sesi Newspaper. The newspaper was obtained by digitally capturing each page from Niğde Ömer Halisdemir University Sabiha Şahenk Library. The newspaper, having the distinction of being the first private newspaper in the province, contains numerous important pieces of information regarding the city's historical structure, the needs of the people, municipal and infrastructure projects, urbanization activities, economic endeavors, education, and healthcare services. In this context, the significance of local media in the development of cities is once again evident."