Niğde gazetesi'ne göre Niğde'nin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısı (1940-1944)
Social economic and cultural structure of Niğde according to Niğde newspaper (1940-1944)
- Tez No: 515400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı Niğde Gazetesi taranmak suretiyle Niğde'nin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı hakkında bilgi elde etmektir. Araştırmada kullanılan materyal 1940-1944 yılları arasında kapsayan Niğde gazetesidir. Tetkik edilen basın, arşiv belgeleri ve araştırma inceleme eserlerin taranması sonucunda elde edilen veriler ışığı altında şehrin Sosyal-Ekonomik-Kültürel yapısı değerlendirilmeye çalışıldı. Cumhuriyetin ilanından tüm vilayetlerde olduğu gibi Niğde vilayetinde de siyasi sosyal ve ekonomik önemli adımlar atılmıştır. İncelenen 1940-1944 yılları arasında Niğde'de Dönemin hükümetinin yardımları, Halkevi ve Belediye faaliyetlerinin de katkılarıyla önemli çalışmalar yapılmıştır. O yılları kapsayan çok fazla kayda değer bir şekilde anlatan eser bulunmamakla birlikte, İlin resmi gazetesi olan Niğde Gazetesinde şehir hayatına dair istifade edilebilecek önemli bilgiler bulunmaktadır. Şehirdeki tüm siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmeler ekseriyetle Niğde gazetesi ekseninde ele alınıp incelenmiştir. Yedi bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümünde Niğde ilinin yönetici kadrosu olan valileri, belediye başkanları, Valilik çalışmaları, vilayet umumi meclisi çalışmaları ve vilayet bütçesinin müzakereleri ele alınarak idari durumu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise özellikle şehirdeki siyasi faaliyetler üzerinde durulmuş, incelenen bu dönem tek parti dönemine denk gelmesinden dolayı özellikle şehirdeki CHP kongreleri ve CHP vilayet idare heyeti faaliyetlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise sosyal ve kültürel hayatı ele alınmış, dönemin yardım kuruluşları, halkevi faaliyetleri, ulusal bayram kutlamaları, nüfus sayımları ve şehre gelen önemli kişiler üzerinde durulmuştur, Dördüncü bölümde ise belediye ve bayındırlık faaliyetleri ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise vilayetteki sağlık faaliyetleri ve bu sağlık faaliyetlerinin geliştirilmesi ele alınıp değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde ise şehrin ekonomik yapısı olan tarım ve hayvancılık ele alınıp tetkik edilmiştir. Yedinci Bölümde ise doğal afetlere, günlük ve adli olaylara sıkça yer verilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise eserin genel bir değerlendirmesi yapılmış araştırma esnasında dikkat çeken eksiklikler tespit edilerek çözüm önerileri teklif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to obtain information about the social, cultural and economic structure of Nigde by screening Niğde newspaper. The material used in the research is Nigde newspaper, which was published between 1940-1944. It was tried to evaluate the social-economic-political structure of the city under the light of data obtained as a result of screening of the audited press, archive documents and research and investigation works. Political, social and economic steps have been taken in Nigde province as well as in all provinces from the declaration of the republic. Significant studies were carried out in the period 1940-1944 in Nigde with the contributions of the government of the period, community and municipal activities. While there are not many remarkable works describing those years, the Nigde, the official newspaper of the province, contains important information that can be used for city life. All the political, economic, social and cultural developments in the city were usually examined in the axis of the Nigde newspaper. In the first part of the research which consists of seven sections, the administrative status of Nigde provincial governors, governors, mayors, provincial parliamentary works and negotiations of the provincial budget were discussed. In the second part, especially the political activities in the city are examined and analyzed, and especially the activities of the CHP congress and CHP provincial management committee are included since this period corresponds to the single- party period. In the third part, social and cultural life was discussed and concentrated on charities of the period, community activities, national festivals, population censuses and important people in the city. In the fourth part, municipality and public works activities are dealt with. In the fifth part, the health activities in the province and the development of these health activities are evaluated and discussed. In the sixth part, the economic structure of the city, agriculture and animal husbandry were analyzed and examined. In part seven, natural disasters, daily and judicial events are frequently mentioned. In the conclusion part of the work, a general evaluation of the work was made, and the deficiencies that were noticed during the research were identified and a solution proposal was proposed.