Arttırılmış gerçeklik temelli hikaye kitaplarının 4. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerileri, okuma kaygıları ve zihinsel imaj netliği üzerindeki etkisi
The effects of augmented reality-based storybooks on the reading comprehension skills, reading anxiety, and mental image clarity of 4th grade students
- Tez No: 883539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Arttırılmış gerçeklik, fiziksel dünyayı dijital ortamla birleştirerek daha bütünsel bir görüntü ortamı oluşturup zengin içerikler sunan bir teknolojidir. Kullanıcılar çoğu zaman bir akıllı telefon, tablet, gözlük veya başka bir cihaz aracılığıyla gerçek dünya boyunca gözlemlediklerinde, bu cihazlar sayesinde ek bilgiler veya görsel yapılandırmalar gerçekleştirir. Örneğin, bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla kitap okuyan çocuklar için daha zengin içerikli bilgiler ve daha eğlenceli öğrenme ortamları sağlanabilir. Arttırılmış gerçeklik uygulamaları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de eğitim alanında kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Görsel sanatlar, matematik, fen bilimleri gibi birçok derste öğrenciler kitaplarda veya çalışma kağıtlarında gördükleri terimleri, resimleri ve kavramları internete bağlı bir araçla üç boyutlu olarak görebilme imkanı sağlanmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı arttırılmış gerçeklik temelli hikaye kitaplarının 4.sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerileri, okuma kaygıları ve zihinsel imaj netliği üzerindeki etkisini incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden öntest-sontest eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen ile gerçekleştirilen bu araştırmada çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Mardin Artuklu 'ya bağlı iki farklı köy okulunda öğrenim görmekte olan 40 4.sınıf öğrencisi oluşmaktadır. Çalışmada 20 deney grubu, 20 kontrol grubu öğrencisi yansız atama yöntemi ile atanmıştır. Veri toplama sürecinde Çeliktürk ve Yamaç (2015) tarafından geliştirilen“Okuma Kaygısı Ölçeği”kullanılacaktır. Bu ölçek beşli likert tipi yapıdan oluşan 29 maddeden oluşmaktadır. Daha sonra öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerini ölçmek için araştırmacı tarafından ilgili literatür taranıp çeşitli araştırmalar yapıldıktan sonra geliştirilen ve geliştirdikten sonra 3 uzman görüşüne başvurulan“Okuduğunu Anlama Becerileri Ölçeği”uygulanacaktır. Öğrencilerin bu ölçeğe verdikleri yanıtların standart puanlara dönüştürülmesinde, soruların içerdiği bilişsel düzeye göre Akyol (2006) tarafından geliştirilen puanlama anahtarı kullanılacaktır. Son olarak Zihinsel imaj netliğini ölçmek için Dawn E. Sheveland (1992) tarafından geliştirilen ve Mustafa Kocaarslan (2017) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“3-6. Sınıf Öğrencileri İçin Sheveland Zihinsel İmaj Netliği Ölçeği”kullanılacaktır. Veri analizinde aşamasında SPSS 22.0 paket programı, ön test (ÖT) ve son test (ST) puanlarına ilişkin betimsel istatistikler, tek yönlü varyans analizi, ilişkisi örneklemler t-testi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Augmented reality is a technology that combines the physical world with the digital environment to create a more holistic visual environment and provide rich content. Users often use a smartphone, tablet, glasses or other device to create additional information or visual configurations as they observe through the real world. For example, a smartphone app can provide richer information and more fun learning environments for children reading books. Augmented reality applications have started to be widely used in the field of education in Turkey as well as all over the world. In many courses such as visual arts, mathematics and science, students are provided with the opportunity to see the terms, pictures and concepts they see in books or worksheets in three dimensions with an internet-connected tool. The main purpose of this study is to examine the effect of augmented reality-based storybooks on 4th grade students' reading comprehension skills, reading anxiety and mental image clarity. In this study, which was carried out with a pretest-posttest paired control group quasi-experimental design from quantitative research methods, the study group consisted of 40 4th grade students studying in two different village schools in Mardin Artuklu in the 2023-2024 academic year. In the study, 20 experimental group and 20 control group students were randomly assigned. In the data collection process, the“Reading Anxiety Scale”developed by Çeliktürk and Yamaç (2015) will be used. This scale consists of 29 items with a five-point Likert-type structure. Then, in order to measure the students' reading comprehension skills, the“Reading Comprehension Skills Scale”, which was developed by the researcher after reviewing the relevant literature and conducting various researches, will be applied. In converting the students' responses to this scale into standard scores, the scoring key developed by Akyol (2006) will be used according to the cognitive level of the questions. Finally, in order to measure mental image clarity, the“Sheveland Mental Image Clarity Scale for 3rd-6th Grade Students”developed by Dawn E. Sheveland (1992) and adapted into Turkish by Mustafa Kocaarslan (2017) will be used. Sheveland Mental Image Clarity Scale for 3rd-6th Grade Students" will be used. In the data analysis phase, SPSS 22.0 package program, descriptive statistics, one-way analysis of variance, and related samples t-test will be used for pre-test (PT) and post-test (post-test) scores.