Görsel sanatlarda hayvan ve insanın bütünleşmiş imgeleri
Integrated images of animals and humans in visual arts
- Tez No: 883541
- Danışmanlar: DOÇ. NURAY AKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada geçmiş dönemlerden günümüze uzanan hayvan ve insanın bütünleştirilmiş imgelerinin görsel sanatlara yansıması araştırılmıştır. İlk olarak felsefede hayvan ve insana bakış açısı üzerinde durulmuştur. Felsefede filozofların ortaya attıkları farklı düşünceler incelenmiştir. Ardından mitolojide insan ve hayvanın bütünleşmiş imgeleri araştırılmıştır. Üçüncü bölümde görsel sanatlarda 1960 öncesi ve 1960 sonrasında insan ve hayvanın bütünleşmiş tasvirleri incelenmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümü araştırmacının konuyla bağlantılı çalışmalarını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflection of the integrated images of animals and humans from the past to the present on visual arts has been studied. Initially, the perspective of animal and human in philosophy has been examined. Different ideas put forward by philosophers in philosophy have been analyzed. In the next stage, the integrated images of human and animal in mythology have been researched. In the third part, the integrated depictions of human and animal in visual arts before and after 1960 have been analyzed. Last but not least, the fourth part of the study consists of the researcher's studies related to the subject.