Spor bilimleri öğrencilerinde sportmenlik davranışı ile duygu düzenleme becerileri ilişkisi: Algılanan sosyal desteğin aracılığı
The relationship between sportsmanship behavior and emotion regulation skills in sports science students: Mediation of perceived social support
- Tez No: 883586
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırmada, spor bilimleri öğrencilerinin sportmenlik davranışı ile duygu düzenleme becerileri ilişkisinde algılanan sosyal desteğin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında spor bilimlerinde öğrenim gören 176 kadın ve 225 erkek olmak üzere toplam 401 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Davranışı Ölçeği”,“Sporcu Duygu Düzenleme Ölçeği”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS.27 paket programı ve AMOS programı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Algılanan sosyal destek puanının sportmenlik davranışı puanını ve duygu düzenleme puanının algılanan sosyal destek puanını yordaması istatistiksel olarak anlamlıyken duygu düzenleme puanının sportmenlik davranışı puanını yordaması istatistiksel olarak anlamlı değildir. Sobel testi sonucunda BYD ve PDS alt boyutları arasındaki ilişkide aile ve arkadaş alt boyutlarının kısmi aracılık etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Spor bilimleri öğrencilerinde; NDK ve arkadaş boyutunda kadınlar lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. BYD boyutunda 3. sınıftaki; aile, arkadaş ve özel bir insan boyutunda 2. sınıftaki katılımcılar lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Aile ve arkadaş boyutunda bir kulüpte sporcu olmayan katılımcılar lehine, BYD boyutunda üniversite takımında oynayan, bastırma boyutunda üniversite takımında oynamayan katılımcılar lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç: Algılanan sosyal desteğin sportmenliği yordaması, duygu düzenleme becerilerinin algılanan sosyal desteği yordaması, fakat duygu düzenleme becerilerinin sportmenliği yordamaması nedeniyle aracılık etkisi çalışılamamıştır. Ölçeklerin alt boyutları incelendiğinde; bilişsel yeniden düzenleme ve pozitif davranışlar sergileme arasındaki ilişkiye aile ve arkadaş desteğinin kısmi aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the mediating role of perceived social support in the relationship between sportsmanship behavior and emotion regulation skills of sports science students. Material and Method: The research was conducted with the relational survey model, which is one of the quantitative research methods. The study group consisted of a total of 401 students, 176 women and 225 men, studying in sports sciences in the 2023-2024 academic year.“Personal Information Form”,“Physical Education Lesson Sportsmanship Behavior Scale”,“Athlete Emotion Regulation Scale”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale”were used as data collection tools. Data analysis was carried out using SPSS.27 package program and AMOS program. Results: While it is statistically significant that the perceived social support score predicts the sportsmanship behavior score and the emotion regulation score predicts the perceived social support score, it is not statistically significant that the emotion regulation score predicts the sportsmanship behavior score. As a result of the Sobel test, the partial mediation effect of family and friends sub-dimensions in the relationship between BYD and PDS sub-dimensions was found to be statistically significant. For sports science students; A significant difference was found in favor of women in the NDK and friend dimensions. In the BYD dimension, in the 3rd grade; A significant difference was found in favor of the 2nd grade participants in the family, friend and special person dimensions. A significant difference was detected in favor of the participants who were not athletes in a club in the family and friends dimension, in favor of the participants who played in the university team in the BYD dimension, and in favor of the participants who did not play in the university team in the suppression dimension. Conclusion: The mediation effect could not be studied because perceived social support predicted sportsmanship, emotion regulation skills predicted perceived social support, but emotion regulation skills did not predict sportsmanship. When the sub-dimensions of the scales are examined; It was determined that family and friend support had a partial mediating effect on the relationship between cognitive reorganization and displaying positive behaviors.