Üniversite öğrencilerinde bilişsel esneklik ve eşikaltı depresyon belirtileri arasındaki ilişkide ruminasyonun aracı rolü
Rumination mediates the relationship between cognitive flexibilty and subtreshold depressive symptoms among university students
  1. Tez No: 883585
  2. Yazar: TUBA GÖLCÜKLÜ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bilişsel esneklikte görülen bozulmalar, ruminatif düşüncenin altında yatan önemli bir süreç olarak düşünülmektedir. Ruminatif düşünceler, depresif bozuklukların başlangıcı, şiddeti ve sürdürülmesi ile bağlantılı olduğundan, bilişsel esneklik konusunun iyi anlaşılması depresyonun önlenmesi ve tedavisi için önemli görünmektedir. Bu çalışmanın amacı bilişsel esneklik kapasitesinin ruminasyon ve eşikaltı depresyon belirtileri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışma grubu bir vakıf üniversitesinin Sağlık Bilimleri, İnsan ve Toplum Bilimleri, Tıp, Dişçilik Fakülteleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsünde lisans ve yüksek lisans programlarında öğrenim gören ve çalışmaya katılmayı kabul eden 18-59 yaş arası 268 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Ölçüm aracı olarak sosyodemografik veri formu, Bilişsel Esneklik Envanteri, Beck Depresyon Envanteri ve Ruminatif Tepkiler Ölçeği-Kısa Form elektronik olarak uygulanmıştır. Katılımcıların %85'i kadın, %15'i erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması 26.4'tür. Aracılık analizleri, bilişsel esnekliğin eşikaltı depresif belirtiler üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ve bu etkiye kısmen ruminasyonun aracılık ettiğini göstermiştir. Düşük düzeyde bilişsel esneklik daha fazla ruminasyon ile ve ruminasyon da daha fazla depresyon belirtisiyle ilişkilendirilmiştir. Araştırma bulguları, bilişsel esnekliği ruminasyonun altında yatan bir süreç ve depresyon için bir risk faktörü olarak değerlendirmenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Impairments in cognitive flexibility are considered to be an important process underlying rumination. Since ruminative thoughts are linked to the onset, severity and maintenance of depression, comprehensive understanding of cognitive flexibility seems to be important for the prevention and treatment of depression. The aim of this study was to investigate the effect of cognitive flexibility on rumination and subthreshold depressive symptoms in a non-clinical population. The participants were 268 university students between the ages of 18-59 who were registered in the Departments of Health Sciences, Humanities and Social Sciences, Medicine, Dentistry and Institute of Social Sciences of a private university. Sociodemographic data form, Cognitive Flexibility Inventory, Beck Depression Inventory and Ruminative Response Style-Short Form were administered online. 85% of the participants were female and 15% were male. Mediation analyses showed that cognitive flexibility had a significant effect on subthreshold depressive symptoms and this effect was partially mediated by rumination. Poor cognitive flexibility was associated with more rumination which in turn was associated with more depressive symptoms. The findings underline the importance of considering cognitive flexibility as a process underlying rumination and as a risk factor for depression.