Deprem bölgesindeki özel gereksinimli bireylerin deprem ve sonraki süreçte yaşadıkları duygu durumların öğretmen görüşlerine göre belirlenmesi
Determination of the emotions of individuals with special needs in the earthquake region according to the opinions of the earthquake and the following process
- Tez No: 883603
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, deprem bölgesinde yaşayan özel gereksinimli bireylerin deprem ve depremden sonraki süreçte hissettikleri ve yaşadıkları duygu durumlarının öğretmen görüşlerine göre belirlenmesidir. Çalışma nitel bir araştırma olup yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu 06 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenmiş özel eğitim öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde, betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, öğrencilerin deprem günü ve sonrasında çeşitli duygusal tepkiler sergilediklerini ve bu durumun aileler tarafından da fark edildiğini ortaya koymaktadır. Yapılan araştırmaya yönelik bulgular, ailelerin deprem sonrası öğrencilerin duygu ve davranışlarıyla ilgili olarak genellikle korkma, endişe, yıkıcı davranışlar ve sorun yaşamama gibi geri bildirimlerde bulunduğunu göstermektedir. Özel gereksinimli öğrencilerin deprem gibi acil durumlar karşısında duygusal ve davranışsal ihtiyaçlarını karşılamak ve destek olmak için öğretmenler, aileler, okul psikolojik danışmanları beraber hareket etmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the emotional states felt and experienced by individuals with special needs living in the earthquake region during the earthquake and the post-earthquake period, according to teachers' opinions. The study is a qualitative research and was conducted with semi-structured interview technique. The study group of this research consists of special education teachers who were affected by the earthquake centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023. An interview form was used as a data collection tool in the research. Descriptive analysis method was used to analyze the data in the study. The research results reveal that students exhibited various emotional reactions on the day and after the earthquake, and this was also noticed by their families. The findings of the research show that families generally give feedback about students' emotions and behaviors after the earthquake, such as fear, anxiety, destructive behavior and not having problems. Teachers, families, and school psychological counselors should act together to meet and support the emotional and behavioral needs of students with special needs in the face of emergencies such as earthquakes.