Tersine mentorluğun duygusal bağlılığa etkisinde dönüşümcü liderliğin aracı rolü
The mediating role of transformational leadership in the effect of reverse mentoring on affective commitment
- Tez No: 883607
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tüm dünyada yaşanan dijitalleşme süreci, üst düzey yöneticileri iş yapma ve yönetim uygulamaları üzerinde yeniden düşünmeye sevk etmiş ve farklı yönetim yaklaşımlarını ortaya çıkarmıştır. Bu yaklaşımlardan biri de tersine mentorluk uygulamasıdır. Tersine mentorluk, deneyimsiz ve genç çalışanın kendisinden yaşça büyük liderine teknoloji okuryazarlığı yapmasıdır. Bu yaklaşım yeni teknolojiler, sosyal medya kullanımı ve güncel eğilimler gibi konularda üst düzey yöneticilere kolaylık sağlamaktadır. Tersine mentorluk uygulaması çalışanların liderlik gelişimine olumlu yönde etki etmektedir. Lideri ile yakından ilişki kurma fırsatına sahip olan genç çalışanlar takdir edilme ve saygı görme gibi kazanımlar elde ederken, daha tecrübeli ve yaşlı olan mentilerde mentorların bakış açısını anlama fırsatı yakalar. Bu da bağlılık ve işbirliğinin artmasını sağlayabilir. Bu bilgiler bağlamında çalışma da dönüşümcü liderliğin tersine mentorluk ve duygusal bağlılık arasında aracı rolü oynayacağı varsayılmaktadır. Buradan hareketle çalışmanın temel amacı; tersine mentorluğun duygusal bağlılığa olan etkisinde dönüşümcü liderliğin aracı rolünün olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmanın veri setini; Ankara, İstanbul ve İzmir'de finans sektöründe çalışan bankacılar ve eğitim sektöründe görev yapmakta olan akademisyenlerden toplanan 332 anket oluşturmaktadır. Anket katılımcılara online olarak ulaştırılmıştır. Araştırmanın veri girişi ve analizleri için SPSS programı kullanılmıştır. Çalışmada; geçerlilik, güvenilirlik, Pearson Korelasyon ve basit doğrusal ve çoklu regresyon analizleri ve aracı değişkeni tespit etmek için Process Macro analizi yapılmıştır. Çalışmanın analiz sonuçlarına göre; çalışmaya katılanlar bakımından tersine mentorluk, duygusal bağlılık ve dönüşümcü liderlik arasında ilişki tespit edilmiştir. Tersine mentorluk ve duygusal bağlılık arasındaki ilişkide ise dönüşümcü liderliğin aracılık etkisi saptanmıştır. Bu doğrultuda, ampirik sonuçlar ve teorik çıkarımlar neticesinde uygulamacılara ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The digitalization process experienced worldwide has prompted senior executives to reconsider business practices and management applications, leading to the emergence ofvarious management approaches. One of these approaches is reverse mentoring. Reversementoring involves an inexperienced and young employee providing technology literacy toa senior leader. This approach facilitates senior executives in areas such as new technologies, social media usage, and current trends. Reverse mentoring positively contributes to the leadership development of employees. Young employees who have theopportunity to closely interact with their leader gain benefits such as appreciation andrespect, while mentees gain insights into the perspectives of mentors. This can enhance commitment and cooperation. In this context, the study hypothesizes that transformational leadership will play a mediating role between reverse mentoring and affective commitment. Therefore, the main objective of this study is to investigate whether transformational leadership has a mediating role in the effect of reverse mentoring on affective commitment. The data set of the research consists of 332 questionnairescollected from employees working in the finance and education sectors in Ankara, Istanbul, and Izmir. The questionnaire was delivered to the participants online. SPSS software wasused for data entry and analysis. The study conducted validity, reliability, Pearsoncorrelation, simple linear, and multiple regression analyses. According to the analysisresults, a relationship was found between reverse mentoring, organizational commitment and transformational leadership among the participants. Transformational leadership has amediating effect on the relationship between reverse mentoring and affective commitment. Accordingly, empirical results and theoretical implications offerrecommendations for practitioners and researchers