Eğitim kurumlarındaki yöneticilerin dört çerçeve modeline göre liderlik tarzları, motivasyonları ve girişimcilik düzeylerinin incelenmesi (İstanbul örneği – 2023)
Examining the leadership styles, motivations and entrepreneurship levels of managers in educational institutions according to the four framework models (Istanbul example – 2023)
- Tez No: 883615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHEB MOHAMMADI GHANBARLOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapılan çalışmanın amacı dört çerçeve modeline göre okul yöneticilerinin liderlik tarzları ile yöneticilerin motivasyonları ve girişimcilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli esas alınarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki okul yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi oluşturulurken okul yöneticileri, basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup, 344 yönetici araştırmada yer almıştır. Çalışmada kişisel bilgi formu, Liderlik Yönelimleri Ölçeği, İş Motivasyonu Ölçeği ve Yönetici Girişimcilik Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarını değerlendirmek amacıyla elde edilen veriler, SPSS 25.0 programında analiz edilmiştir. Yapılan analizler, katılımcıların cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, yöneticilik deneyimi ve aynı kurumdaki çalışma süresi demografik özelliklerine göre iş motivasyonu, yönetici girişimcilik ve liderlik yönelimleri arasında anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, yönetici girişimcilik ölçeği ile liderlik yönelimleri betimleme ölçeği arasında orta düzeyde pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin bulunduğu görülmüştür. İş motivasyonu ölçeği ile liderlik yönelimleri betimleme ölçeği arasında ise fiziksel-mental sağlık, yaşam doyumu, aile içi ilişkiler geliştirme ve pozitif duygu gibi alt boyutlar arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between school administrators' leadership styles according to the four-frame model and their motivation and entrepreneurial levels. The research was designed based on the relational survey model, which is one of the quantitative research methods. The population of the study consists of school administrators in Istanbul province. The sample of the study consisted of 344 administrators selected through simple random sampling method. In the study, a personal information form, Leadership Orientation Scale, Work Motivation Scale, and Managerial Entrepreneurship Scale were applied. The data obtained were analyzed using the SPSS 25.0 program to evaluate the results of the study. The analyses revealed significant differences in job motivation, managerial entrepreneurship, and leadership orientations among participants based on demographic characteristics such as gender, marital status, age, education level, managerial experience, and years of service in the same institution. Additionally, a moderate positive statistically significant relationship was found between the managerial entrepreneurship scale and the leadership orientations descriptive scale. Furthermore, positive statistically significant relationships were observed between job motivation scale and leadership orientations descriptive scale in sub-dimensions such as physical-mental health, life satisfaction, development of family relationships, and positive emotions.