Örgütsel adalet algısının işkoliklik ve sosyal aylaklık üzerindeki etkisi: Kafkas Üniversitesi üzerine bir araştırma
The effect of organizational justice perception on workaholism and social loafing; A research on Kafkas University
  1. Tez No: 483339
  2. Yazar: ALİ ÇİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Değişime ve gelişime ayak uydurabilen, vizyon sahibi, nitelikli bireyler yetiştirmek amacıyla kurulan eğitim kurumları kurum yöneticilerinin; değişimi ve gelişimi yakalama, üretken olma, astlarına yol gösterebilme, örgüt içerisindeki adalet alıgısını güçlendirme ve sürekli başarıyı yakalayabilme kabiliyetine sahip oldukları ölçüde adalet erdemine sahip olurlar. Bu çalışmada yükseköğretim kurumlarında çalışan akademik personellerin örgütsel adalet algılarının işkoliklik ve sosyal aylaklık olgularıyla ilişkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde örgütsel adalet kavramı ile ilgili geniş bir çerçeve oluşturularak örgüt, adalet, örgütsel adalet, örgütsel adaletin boyutları, örgütsel adalet ile ilgili yaklaşımlar açıklanmıştır. İkinci bölümde; işkoliklik kavramı, işkoliklerin özellikleri, işkoliklikle ilgili teoriler ve işkoliklikle ilgili kavramlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; sosyal aylaklık kavramı ve sosyal aylaklığın nedenleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; örgütsel adalet algısı ile işkoliklik ve sosyal aylaklık arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla anket metodu kullanılarak bir alan araştırması yapılmış ve bu araştırmayla ilgili bulgulara ve yorumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education institutions that have been established in order to raise qualified individuals who have a vision and keep pace with change and development have a virtue of justice in case enterprise managers have an ability of grasping change and development, being productive, guiding their inferiors, corroborating perception of justice in organization and achieving permanent success. In this study, it has been aimed at identifying the relationship between organizational justice perception of academic staffs working in higher education institutions and cases of workaholism and social loafing. The study consists of four parts. In the first part, a large framework about the concept of organizational justice has been established and organization, justice, organizational justice, its extents and approaches related to it have been represented. In the second part, the concept of workaholism, the characteristics of workaholics, theories and concepts related to workaholism have been represented. In the third part, the concept of social loafing, its appearance, development and causes have been represented. In the fourth part, a field study has been conducted by using the method of questionnaire in order to view the relationship between organizational justice perception and workaholism and social loafing; findings and comments related to this research have been included.