Ortadoğu'da İsrail-İran güç mücadelesi
The Israeli-Iranian power struggle in the Middle East
  1. Tez No: 883616
  2. Yazar: İPEK COŞGUN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde, 1979 İran İslam Devrimi öncesinde ikili ilişkileri iyi olan ve bazı alanlarda işbirliği yapan İsrail ve İran'ın devrim sonrası ilişkilerinin bozulmasıyla ve 2000'lerde aralarındaki rekabetin artmasıyla güç mücadelesi verdikleri alanların ortaya konması ve bu alanların derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, öncelikle Uluslararası İlişkilerin ana akım teorilerinden olan, güç kavramına ayrı bir önem atfeden ve iki ülke arasındaki güç mücadelesini en iyi tanımlayan realist teoriden faydalanılarak kuramsal bir çerçeve çizilmiştir. Daha sonra, devrim öncesi ve sonrası İsrail-İran ilişkileri ve ilişkilerin nasıl evrildiği ortaya konularak bunun ışığında iki ülkenin birbirine karşı güvenlik algısını şekillendiren faktörler ve bu faktörlerin ikilinin izlediği siyaseti nasıl şekillendirdiği incelenmiştir. Son olarak, literatür taramasından elde edilen verilerin analiz edilmesiyle İsrail ve İran'ın güç mücadelesi verdiği alanlar belirlenerek bu alanların üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulmuştur. Analiz edilen veriler neticesinde İsrail ve İran'ın Ortadoğu'da nükleer rekabet, Kızıldeniz koridoru ve Süveyş Kanalı, vekil güçler ve Filistin Meselesi olmak üzere dört alanda güç mücadelesi verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to reveal the areas in which Israel and Iran, which had good bilateral relations and cooperated in some areas before the 1979 Iranian Islamic Revolution, struggled for power after the deterioration of their relations after the revolution and the increase in competition between them in the 2000s, and to examine these areas in depth. In this direction, a theoretical framework has been drawn, primarily by making use of the realist theory, which is one of the mainstream theories of International Relations, which attaches a special importance to the concept of power and best defines the power struggle between two countries. Then, Israel-Iran relations before and after the revolution and how the relations evolved were revealed, and in the light of this, the factors that shaped the security perception of the two countries towards each other and how these factors shaped the policies pursued by the two were examined. Finally, by analyzing the data obtained from the literature review, the areas where Israel and Iran are struggling for power were determined and these areas were emphasized in detail. As a result of the analyzed data, it was concluded that Israel and Iran are struggling for power in the Middle East in four areas: nuclear competition, the Red Sea corridor and the Suez Canal, proxy forces and the Palestine Issue.