Arduino destekli STEM etkinliklerinin sürdürülebilir çevre eğitimine entegrasyonu
Integration of Arduino supported STEM activities into sustainable environmental education
- Tez No: 883647
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖRGÜLÜ ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, STEM tabanlı sürdürülebilir çevre eğitiminin öğrencilerin akademik başarıları ve çevreye yönelik tutumları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında deney ve kontrol gruplarına uygulanan testler ve yapılan görüşmeler doğrultusunda elde edilen bulgular analiz edilmiştir. Akademik başarı testi sonuçları, STEM tabanlı eğitimin öğrencilerin bilgi düzeylerinde anlamlı bir artış sağladığını göstermiştir. Çevre tutum ölçeği sonuçları ise öğrencilerin çevreye yönelik tutumlarında olumlu bir iyileşme olduğunu ortaya koymuştur. Yarı yapılandırılmış görüşmelerde elde edilen veriler üç ana tema altında toplanmıştır: çevre bilinci ve sürdürülebilirlik, STEM ve Arduino projeleri, STEM projelerinde beceri gelişimi ve dikkat edilmesi gerekenler. Öğrencilerin çevre bilinci ve sürdürülebilirlik konusundaki farkındalıkları oldukça yüksek bulunmuştur. STEM ve Arduino projeleri konusunda öğrenciler, çeşitli görevler üstlenebileceklerini ve çevre ile bu projeleri birleştirerek aktif rol almak istediklerini belirtmişlerdir. STEM uygulamalarında geri dönüşümün önemi de öğrenciler tarafından vurgulanmıştır. Bu araştırma sonuçlarına dayanarak, çevre eğitiminin her öğretim kademesinde yaygınlaştırılması ve STEM tabanlı yaklaşımların eğitim programlarına entegre edilmesi gerektiği önerilmektedir. Eğitim materyallerinin ve yöntemlerinin çeşitlendirilmesi, öğrencilerin ilgisini çekmek ve öğrenme sürecini daha etkili kılmak açısından faydalı olacaktır. Sonuç olarak, STEM tabanlı sürdürülebilir çevre eğitimi, öğrencilerin akademik başarılarını ve çevreye yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of STEM-based sustainable environmental education on students' academic achievement and attitudes towards the environment. The findings obtained from tests and interviews conducted with experimental and control groups were analyzed. The results of the academic achievement test showed that STEM-based education significantly increased students' knowledge levels. The environmental attitude scale results revealed a positive improvement in students' attitudes towards the environment. The semi-structured interviews were categorized into three main themes: environmental awareness and sustainability, nature conservation, and the importance of recycling. Students demonstrated a high level of awareness regarding environmental issues and sustainability. They expressed their willingness to take on various tasks related to nature conservation, such as waste collection and sorting, awareness-raising, and preparing posters and panels. The importance of recycling in STEM applications was also emphasized by the students. Based on these findings, it is recommended that environmental education be widespread at all educational levels and that STEM-based approaches be integrated into educational programs. Diversifying educational materials and methods can be beneficial in engaging students and making the learning process more effective. In conclusion, STEM-based sustainable environmental education positively impacts students' academic achievements and their attitudes towards the environment.