Geometri ve ölçme alanında kavram karikatürleri destekli 5E modelinin 5. sınıf göçmen öğrencilerin başarılarına, tutumlarına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisi
The effecet of the 5E model supported by concept cartoons in the field of geometry and measurement learning on the achievement, attitudes and permanence of learning of 5th grade immigrant students
- Tez No: 883675
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZİN SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Türkiye'de örgün eğitime dâhil olan göçmen öğrenci sayısı her geçen gün artmaktadır. Göçmen öğrencilerin eğitim durumlarına yönelik yapılan çalışmalar öğretim programlarının mülteci çocuklara uygun olacak şekilde planlanması ve uygun öğretim yöntem ve tekniklerinin kullanılmasının gerekliliğinden bahsetmektedir. Bu bağlamda yeni bir kavramın öğrenilmesi veya bilinen bir kavramın daha derinlemesine anlaşılmasını sağlayan 5E modeline göre planlanan ders içerikleri, öğrencilerin derslere aktif katılımlarını sağlayan görsel öğrenme araçlarından olan kavram karikatürleri ile desteklendiğinde göçmen öğrencilerin matematik dersindeki başarı, kalıcılık ve tutuma etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Konya ilinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören 5. sınıf 39 göçmen öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada ön test - son test deneysel desen modeli kullanılmıştır. Geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan geometri tutum ölçeği gerekli izinler alınarak ve araştırmacı tarafından geliştirilen geometri başarı testi öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Öğretim sürecinin bitiminden 8 hafta sonra başarı testi kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre kavram karikatürleri ile ders işlenen deney grubu öğrencilerinin geometri başarıları, geometriye yönelik tutumları ve öğrenilenlerin kalıcılığı mevcut programa göre ders işlenen kontrol grubu öğrencilerine göre 0.05 anlamlılık düzeyinde pozitif yönde bir fark tespit edilmiştir. Sonuç olarak kavram karikatürü destekli 5E modeli uygulamasının 5. sınıf göçmen öğrencilerin geometri başarılarına, öğrenilenlerin kalıcılığına ve geometriye yönelik tutumlarına olumlu etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of immigrant students in formal education in Turkey is increasing day by day. Studies on the educational situation of immigrant students indicate that curricula should be planned in a way that is appropriate for refugee children and appropriate teaching methods and techniques should be used. In this context, the effect of the course contents planned according to the 5E model, which provides learning a new concept or a deeper understanding of a known concept, on the achievement, retention and attitude of immigrant students in mathematics course when supported by concept cartoons, one of the visual learning tools that enable students to actively participate in the lessons, was examined. The sample of the study consisted of 39, 5th grade immigrant students studying in a public school in Konya province. Pre-test - post-test experimental design model was used in the study. The geometry attitude scale, whose validity and reliability studies were conducted, and the geometry achievement test developed by the researcher were applied to the students as pretest and posttest. The achievement test was applied as a retention test 8 weeks after the end of the study. SPSS 25.0 package program was used to analyze the data. According to the findings, it was determined that the geometry achievement, attitudes towards geometry and retention of what was learned of the experimental group students who were taught with concept cartoons were higher than the control group students who were taught according to the current program at 0.05 significance level. It was determined that the application of the concept cartoon supported 5E model had a positive effect on the geometry achievement, retention of what was learned and attitudes towards geometry of 5th grade immigrant students.