Okul öncesi dönemdeki serebral palsili çocukların aktivite ve katılım düzeyleri, sosyal beceri ve davranış seviyeleri ile ebeveynlerin tutumları ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relations between activity and participation levels, social skills and behavior levels of children with cerebral palsy in preschool period and parental attitudes and anxiety levels
- Tez No: 883698
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, okul öncesi serebral palsili (SP) çocukları olan ebeveynlerin tutumu ve kaygı düzeyleri ile çocukların aktivite ve katılım düzeyi ve sosyal beceri ve davranışları arasındaki ilişkiyi ilişkiyi incelemek amacı ile planlandı. Çalışma kapsamında 3-6 yaş arası 66 SP'li çocuk ve ailesi dahil edildi. Çalışmaya katılan SP'li çocukların kaba motor fonksiyon seviyesi (Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi-KMFSS), ince motor fonksiyon seviyesi (El Becerisi Sınıflandırma Sistemi-EBSS), iletişim fonksiyon seviyesi (İletişim Fonksiyonu Sınıflandırma Sistemi-İFSS) ile fonksiyonel seviyeleri belirlendi. Çocukların kaba motor aktivite düzeyi Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü (KMFÖ), ince motor aktivite düzeyi Üst Ekstremite Beceri Kalitesi Testi (ÜEBKT), katılım düzeyi Çocuk ve Adölesan Katılım Anketi (CASP), günlük yaşam katılımı ve aktivite düzeyi Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri (PÖDE), sosyal beceri ve davranış düzeyleri Anaokulu ve Anasınıfı Davranış Ölçeği (PKBS) ölçekleri uygulanarak değerlendirildi. Ebeveynlerin tutumları Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ), kaygı düzeyleri ise Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HADS) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between the attitudes and anxiety levels of parents of preschool children with cerebral palsy (CP) and their children's activity and participation levels, social skills and behaviours. The study included 66 children with CP aged 3-6 years and their parents. Gross motor function level (Gross Motor Function Classification System-GMFCS), fine motor function level (Manual ability classification system-MACS), communication function level (Communication Function Classification System-CFSS) and functional levels of children with CP were determined. Gross motor activity level of the children was assessed using the Gross Motor Function Measure (GMFM), fine motor activity level was assessed by the Upper Extremity Skill Quality Test (QUEST), participation level by the Child and Adolescent Participation Questionnaire (CASP), daily living participation and activity level by the Pediatric Disability Evaluation Inventory (PEDI), and social skills and behaviour levels by the Kindergarten and Preschool Behaviour Scale (PKBS). The attitudes of the parents were evaluated by the Parental Attitude Scale (PAS) and anxiety levels by the Hospital Anxiety Depression Scale (HADS).