Saf Garanti Sözleşmesi ve kira sözleşmesine etkisi
Pure Guarantee Agreement and its effect on the lease agreement
  1. Tez No: 883699
  2. Yazar: YASEMİN KALKANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE CUMALIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Garanti sözleşmesi, uygulamada sıklıkla başvurulan kişisel teminat türlerinden biridir. Bununla birlikte; Türk Kanunlarında düzenlenen sözleşmeler arasında bulunmamaktadır. Doktrinde; üstlenilen riskin özelliğine göre iki alt türe ayrılarak incelenmektedir. Bunlardan birisi olan saf garanti sözleşmesi; karşı tarafı belirli bir davranışta bulunmaya teşvik etmek için yapılan bir sözleşme olarak karşımıza çıkmaktadır. Kira sözleşmesinin kurulması; bir taraf açısından ekonomik anlamda risk teşkil eden bir davranış teşkil ediyor olabilir. Kira sözleşmesinden kaçınan tarafı sözleşmesel ilişkiye teşvik etmek isteyen diğer tarafın, kira sözleşmesi nedeniyle meydana gelmesinden çekinilen sonuca dair ekonomik çekinceleri gidermesi gerekir. Bu çerçevede; karşı tarafa ait bir risk kısmen ya da tamamen üstlenilerek belirli bir sonuç garanti edilir ve istenmeyen olay gerçekleştiğinde meydana gelecek olumsuz etkinin giderileceği veya belirli bir meblağın ödeneceği ya da farklı bir edimin ifa edileceği, asli ve bağımsız bir biçimde taahhüt edilir. İşte bu şekilde kurulan sözleşme; saf garanti sözleşmesidir.
Özet (Çeviri)
Guarantee agreement is one of the types of personal guarantees frequently used in practice. However, it is not among the agreements regulated in Turkish Laws. According to the doctrine; It is examined into two subtypes according to the nature of the risk undertaken. As one of these, pure guarantee agreement appears as a agreement made to encourage the other party to engage in a certain behavior. The establishment of a lease agreement may constitute behavior that poses an economic risk for one party. Those who want to encourage the party who avoids the lease agreement to enter into a contractual relationship must eliminate the economic reservations regarding the outcome that is feared to occur due to the lease agreement. In this context; a certain result is guaranteed by partially or completely assuming a risk belonging to the other party and a primary and independent commitment is made to eliminate the negative impact that will occur when an undesirable event occurs or to pay a certain amount or to perform a different action. The agreement established in this way is a pure guarantee agreement.