Arsenik (As) stresine maruz bırakılan domates fidelerinde oksidatif hasarın azaltılmasında bor (B) ön uygulamasının etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of boron (B) pre-application on reduction of oxidative damage in tomato seedlings exposed to arsenic (As) stress
  1. Tez No: 883697
  2. Yazar: ÖZLEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tekli ve kombine etki çalışmalarından farklı olarak, priming, asıl stresten önce bir priming ajanının uygulanması yoluyla hafif bir oksidatif stres oluşturarak birincil stresin etkilerini hafifleten bir strateji olarak öne çıkmaktadır. Arsenik (As) tarım arazilerinde, özellikle de sulama suyunda yüksek oranda bulunma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, farklı konsantrasyonlarda bor (B) ile astarlanmış domates fideleri 25 mikromolar (µM) As uygulamasına tabi tutulmuştur. Çalışma sonunda, malondialdehit (MDA) içeriği, klorofil içeriği, As birikimi ve süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve askorbat peroksidaz (APx) gibi antioksidan enzimlerin aktiviteleri analiz edilmiştir. Sonuçlar, sadece As ile muamele edilen grupla karşılaştırıldığında, As+B ile muamele edilen grupların stresin etkilerini belirli bir konsantrasyona kadar önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Önemli bulgulardan biri de As birikiminin tüm primer konsantrasyonlarda azalmasıydı. Bu çalışma, özellikle As ile kirlenmiş tarım alanlarında çevresel koşullara dayanıklı bitkilerin yetiştirilmesi için uygun konsantrasyonda B priminginin yararlı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Unlike single and combined effect studies, priming stands out as a strategy that alleviates the effects of primary stress by inducing a mild oxidative stress through the administration of a priming agent prior to the actual stress. Arsenic (As) has a high potential to be found in agricultural lands, especially in irrigation water. In this study, tomato seedlings primed with different concentrations of boron (B) were subjected to 25 micromolar(µM) As application. At the end of the study, malondialdehyde (MDA) content, chlorophyll content, As accumulation, and the activities of antioxidant enzymes such as superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), and ascorbate peroxidase (APx) were analyzed. The results showed that compared to the group treated with As alone, the groups treated with As+B significantly reduced the effects of stress up to a certain concentration. One of the significant findings was that As accumulation decreased in all primed concentrations. This study demonstrates that B priming at an appropriate concentration can be useful for cultivating plants resistant to environmental conditions, especially in As-contaminated agricultural areas.