Utilizing the Apriori algorithm in psychology and inference of behavioral analysis
Apriori algoritması'nın psikolojide ve davranış analizi çıkarımında kullanımı
- Tez No: 883700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JEHAD MAHMOUD HAMAMREH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Apriori Algoritması kullanılarak psikolojik davranışın analiz edilmesi ve ilişkilerin çıkarılması üzerine odaklanmaktadır. Psikolojik davranışın karmaşıklığını anlamak ve farklı davranışlar arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla genel ve basit bir anket kullanılarak kapsamlı bir veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, veri madenciliği yazılımı aracılığıyla derinlemesine incelenmiş ve çeşitli davranış tipleri arasındaki bağlantılar ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın önemi, bilgisayar bilimi ve psikoloji bilimi disiplinlerini bir araya getirerek yeni bakış açıları sunmasıdır. Apriori Algoritması'nın kullanımı, büyük veri setlerinden anlamlı bilgiler çıkarmak için etkili bir yöntem sunmakta ve psikolojik araştırmalarda bu tür analitik yaklaşımların nasıl değerli olduğunu göstermektedir. Tezin amacı, psikolojik davranışın altında yatan desenleri ve ilişkileri ortaya çıkararak, bu bilgilerin hem akademik dünyada hem de pratik uygulamalarda nasıl kullanılabileceğini açıklamaktır. Sonuçlar, psikoloji bilimindeki anlayışımızı derinleştirerek, bireylerin davranışlarını etkileyen faktörleri daha iyi anlamamıza ve uygun müdahaleler geliştirmemize yardımcı olabilir. Bu çalışma, veri madenciliği tekniklerinin psikoloji araştırmalarında nasıl kullanılabileceğine dair bir örnek sunarak, disiplinler arası bir yaklaşımın potansiyelini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, Apriori Algoritması ile yapılan bu analiz, bilgi teknolojilerinin psikolojik araştırmalar üzerindeki dönüştürücü etkisini gösteren önemli bir çalışma olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on analyzing psychological behavior using the Apriori Algorithm to extract relationships. Comprehensive data was collected through a general and straightforward survey to understand the complexity of psychological behavior and reveal relationships among different behaviors. The collected data was deeply examined using data mining software, uncovering connections among various types of behaviors. The significance of this study lies in its interdisciplinary approach, bridging computer science and psychology to offer new perspectives. The use of the Apriori Algorithm provides an effective method for extracting meaningful insights from large datasets, demonstrating the value of such analytical approaches in psychological research. The thesis aims to uncover patterns and relationships underlying psychological behavior, explaining how this information can be utilized in both academic and practical applications. The findings can deepen our understanding in psychology by better elucidating factors influencing individual behaviors and aiding in the development of appropriate interventions. By presenting an example of how data mining techniques can be applied in psychological research, this study highlights the potential of interdisciplinary approaches. Ultimately, this analysis using the Apriori Algorithm is regarded as an important study showcasing the transformative impact of information technologies on psychological research.