Oyun temelli öğretimin 3.sınıf zaman ölçme konusunun işlenmesinde öğrenci akademik başarı ve matematik kaygısına etkisi
The effect of game-based instruction on students' academic achievement and mathematics anxiety in teaching the 3rd grade time measurement topic
  1. Tez No: 883701
  2. Yazar: MAHMUT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, oyun temelli öğretimin 3. sınıf zaman ölçme konusunun işlenmesinde geleneksel öğretime göre öğrenci akademik başarı ve matematik kaygısı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda; deney ve kontrol grubu oluşturularak gruptaki öğrencilerin akademik başarıları ve matematik kaygıları arasındaki istatistiksel farkı incelemek üzere nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma; devlet okulunda öğrenim gören 30 deney, 30 kontrol grubu olmak üzere 60 kişilik 3. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Örneklemin belirlenmesinde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarıları arasındaki istatistiksel farkı incelemek için araştırmacı tarafından geliştirilen 'Matematiksel Başarı Testi' grupların deney öncesi ve sonrası matematik kaygılarındaki değişimi incelemek için ise Mutlu ve Söylemez (2018) tarafından geliştirilen 'İlkokul Çocukları için Matematik Kaygı Ölçeği' kullanılmıştır. Eğitim öncesi her iki gruba başarı testi ve kaygı ölçeği uygulandıktan sonra zaman ölçme kazanımları deney grubunda oyun temelli öğretim, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi ile üç hafta boyunca işlenmiş ve her iki gruba başarı testi ve kaygı ölçeği bir kez daha uygulanmıştır. Matematiksel başarı analizinde veriler normal dağılmadığı için 'Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi' Matematiksel kaygı analizinde ise veriler normal bir dağılım gösterdiği için 'İlişkili T Testi ve İlişkisiz T Testi' kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre deney grubundaki öğrencilerin akademik başarılarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir artış olduğu ve matematiğe yönelik kaygılarında olumlu bir gelişme yaşandığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, oyun temelli öğretimin matematikteki akademik başarıyı arttırmada ve matematik kaygısını olumlu yönde geliştirmede önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Oyun temelli öğretimin bu etkilerini göz önüne alacak olursak ilkokullarda uygulanan matematik öğretim programının oyun ekseninde hazırlanması, bir kaygı aracı olarak görülen matematik derslerinin daha eğlenceli ve yüksek motivasyonda geçmesini ve akademik başarının artmasını sağlayacaktır. Oyun temelli öğretim yönteminin amacına uygun ve etkili bir şekilde uygulanabilmesini sağlamak amacıyla bu konuda öğretmenlere hizmet içi eğitim verilebilir, öğretmenlere kılavuz olması açısından ders kitaplarında kazanımlara uygun eğitsel oyunlara yer verilebilir ve oyun temelli öğretimin zaman alıcı olmasından dolayı kazanımların yetişemeyeceği kaygısını ortadan kaldırmak amacıyla müfredattaki kazanım yoğunluğu azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of game-based instruction on students' academic achievement and mathematics anxiety compared to traditional instruction in teaching 3rd grade time measurement topic. For this purpose, a quasi-experimental design, one of the quantitative research methods, was used to examine the statistical difference between the academic achievement and mathematics anxiety of the students in the experimental and control groups. The study was conducted with 60 3rd grade students (30 experimental group and 30 control group) from a public school. Convenient sampling method was used to determine the sample. The 'Mathematical Achievement Test' developed by the researcher was used to examine the statistical difference between the academic achievement of the experimental and control group students, and the 'Mathematics Anxiety Scale for Primary School Children' developed by Mutlu and Söylemez (2018) was used to examine the change in mathematics anxiety of the groups before and after the experiment. After the achievement test and anxiety scale were administered to both groups before the training, the time measurement acquisitions were taught for three weeks with play-based teaching method in the experimental group and traditional teaching method in the control group, and the achievement test and anxiety scale were administered to both groups once again. In the mathematical achievement analysis, 'Mann Whitney U Test and Wilcoxon Signed Ranks Test' were used because the data were not normally distributed, and in the mathematical anxiety analysis, 'Paired T Test and Unpaired T Test' were used because the data were normally distributed. According to the results obtained, it was determined that there was a statistically significant increase in the academic achievement of the students in the experimental group and a positive development in their anxiety towards mathematics. These results showed that game-based instruction has a significant effect on increasing academic achievement in mathematics and improving mathematics anxiety positively. Considering these effects of game-based teaching, the preparation of the mathematics curriculum applied in primary schools on the axis of games will ensure that mathematics lessons, which are seen as a means of anxiety, will be more fun and highly motivated and academic achievement will increase. In order to ensure that the game-based teaching method can be implemented effectively and in accordance with its purpose, in-service training can be provided to teachers, educational games suitable for the objectives can be included in the textbooks as a guide for teachers, and the intensity of the objectives in the curriculum can be reduced in order to eliminate the anxiety that the objectives cannot be met due to the time-consuming nature of game-based teaching.