Klasik Türk Müziği ses eğitimi dersi için temel becerileri kazandırmaya yönelik bir eylem araştırması
N action research on acquisition of basic skills for classical Turkish Music Voice training course
  1. Tez No: 883711
  2. Yazar: DERYA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN UÇANER ÇİFDALÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Yaşayan bir fenomen ve süreç olarak gelenek, Klasik Türk Müziğinin temel referansıdır. Geleneğin hem sürekliliğe hem de değişime açık karakteri, araştırmanın bu tartışmada konumlandığı çakışma noktasını da ifade eder. Diğer bir ifadeyle bu çalışmanın merkezinde yer alan Klasik Türk Müziği Ses eğitiminde icraya hazırlık aşamasında temel becerilerin kazandırılmasına yönelik piyano alıştırmalarının kullanımı, yaklaşık yarım asırlık akademik Klasik Türk Müziği eğitiminin gelenek merkezli tartışmalarının önemli ateşleyicilerinden birisidir. Bu tartışmaların tarafları olan görüşlerin kökenine baktığımızda, günümüzde yükseköğretimde Türk Müziği ses ve saz icracılığına kurumsal anlamda yön veren iki kaynağın öne çıktığı görülmektedir. Bunlardan ilki Türk Müziği alanında ilk yükseköğretim kurumu olan İ.T.Ü. Türk Mûsıkîsi Devlet Konservatuvarı iken, diğeri kuruluş aşamasına ve eğitim ilkelerinin belirlenmesine Ankara'da yaşayan önemli isimlerin öncülük ettiği ve derslerini yürüttüğü Selçuk Üniversitesi bünyesindeki Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı'nın Geleneksel Türk Müziği bölümüdür. Her ne kadar bu iki merkezi, yükseköğretim kurumu olarak sunmuş olsak da aslında burada öne çıkan yaklaşık son 50 yıllık zaman dilimi içinde Türk Müziği pratiğine ve teorisine akademik düzlemde yön veren İstanbul ve Ankara'daki yaklaşım farklılıklarıdır. Her iki ilde bulunan yükseköğretim kurumlarının özellikle yaklaşık yirmi yıldan bu yana verdiği mezunlarının akademisyen olarak diğer illerde de görev yapmaya başlamasıyla birlikte bu durum hem söylem hem de bilimsel çalışmalarda yer alan bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu tartışmada, Klasik Türk Müziği ses eğitiminde piyano kullanımının uygun olmayacağını düşünen yönelim Ankara yönelimi olarak ele alınmıştır. Diğer yönelim ise ses tekniği uygulamalarında piyanoyu ve Batı Müziği ses eğitimi metotlarının bazılarını da kullanan İstanbul Teknik Üniversitesi T.M.D.K. merkezli İstanbul yönelimidir. Literatürde Klasik Türk Müziği Ses eğitiminde piyano kullanımının öğrenciler üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırmada, Klasik Türk Müziği ses eğitimi dersinde icraya hazırlayıcı temel becerilerin kazandırılmasında piyano alıştırmaları ile hazırlanan ders öğretim tasarımı, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan“eylem araştırması modeli”kullanılarak uygulanmış ve değerlendirilmiştir. Uygulanan ders öğretim tasarımının çalışma grubunda yer alan öğrencilere, sesin teknik eğitimi ile ilgili kazanımlar sağladığı ancak alana özgü olarak üslûp ve tavır çalışmaları için ileri bir yönteme ihtiyaç duyulduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bilim Kodu : 40105 Anahtar Kelimeler : Klasik Türk Müziği, Ses Eğitimi, Öğretim Tasarımı,
Özet (Çeviri)
Tradition as a living phenomenon and process is the basic reference of Classical Turkish Music. The nature of the tradition that is open to both continuity and change also expresses the point of overlap that this research is positioned in this discussion. In other words, the use of piano exercises aimed at acquiring basic skills in preparation for performance in Classical Turkish Music Voice training, which is at the center of this study, is one of the important triggers of the tradition-based discussions of academic Classical Turkish Music education for almost half a century. When we look at the originS of the views that are the parties of these discussions, it is seen that two sources that give institutional direction to Turkish Music voice and instrumental performance in higher education today come to the fore. The first of these is İ.T.Ü., which is the first higher education institution in the field of Turkish Music.The other is the Traditional Turkish Music Department of Dilek Sabancı State Conservatory within Selçuk University, where important names living in Ankara led the establishment phase and the determination of educational principles. Although we have presented these two centers as higher education institutions, what really stands out here is the differences in approach in Istanbul and Ankara that have guided the practice and theory of Turkish Music on an academic level in the last 50 years. With the graduates of higher education institutions in both provinces starting to work in other provinces as academicians for nearly twenty years, this situation emerges as a discussion topic in both discourse and scientific studies. In the aforementioned discussion, the orientation that thinks that the use of piano would not be appropriate in Classical Turkish Music vocal training was considered as the Ankara orientation. The other is Istanbul Technical University T.M.S.C. based Istanbul orientation, which uses the piano and some of the Western Music voice training methods in voice technique practices. There is no study in the literature investigating how the use of piano in the Classical Turkish Music Voice Training has an effect on students. In this study, the course design prepared with piano exercises in order to gain the basic skills to prepare for the performance in the Classical Turkish Music voice training lesson was applied and evaluated by using the“action research model”, which is one of the qualitative research methods. It has been concluded that the applied course instruction design provided the students with gains related to the technical training of the voice, but an advanced method is needed for the style and attitude studies specific to the field. Science Code : 40105 Key Words : Classical Turkish Music, Voice Training, Instructional Design, Action Research