Kendin yap (D.I.Y.) yaklaşımının sürdürülebilirlik aktivizmi içerisindeki rolü ve moda giyim tasarımı üzerindeki uygulamaları
The role of the do-it-yourself approach in sustainability activism and its applications on fashion clothing design
- Tez No: 883712
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZNUR ENES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez kapsamında Kendin Yap yaklaşımı, Sürdürülebilirlik ve Aktivizm kavramları araştırılmış ve bu kavramların birbirleriyle olan ilişkileri gözlemlenmiştir. Sürdürülebilirlik kavramı, çoğu zaman ilk olarak doğal kaynakların, doğal yaşamın ve çevrenin korunmasına yönelik çözümlerle ilişkilendirilse de aslında daha geniş bir kapsamı içerir. Sürdürülebilirlik, sadece çevre ve doğanın korunmasıyla sınırlı kalmaz; aynı zamanda insan topluluklarının, hayvanların ve ekonomik sistemlerin devamlılığını sağlamak için de çeşitli çözümler geliştirir. Bu kavram, ekolojik dengeyi korurken sosyal adaleti ve ekonomik kalkınmayı da gözetir. Birinci bölümde genel hatlarıyla; sürdürülebilirlik kavramı ve aktivizm kavramı incelenmiştir. Bu iki kavramın birbiriyle olan ilişkisinden ve sanata alanlarındaki etkileri araştırılmıştır. Bu iki kavramın etkileşimi, sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için bireylerin, toplulukların ve toplumların nasıl harekete geçebileceğini göstermektedir. İkinci bölümde kendin yap yaklaşımı incelenmiştir. Kendin yap yaklaşımının özellikleri, kullanılan alanları, sürdürülebilirlik ve aktivizm kavramları içerisindeki yeri ve etkileri araştırılmıştır. Kendin yap, sürdürülebilirlik ve aktivizm kavramlarının moda giyim tasarımı alanındaki örnekleri ve bu alanda çalışan moda tasarımcılar incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, yapılan tüm araştırmalar doğrultusunda edinilen bilgilerden yola çıkılarak oluşturulan özgün tasarımların detaylarına yer verilmiş, moda giyim koleksiyonunun hazırlık süreci aktarılmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the concepts of DIY (Do-It-Yourself), Sustainability, and Activism are explored, and their interrelationships are observed. The concept of Sustainability, often associated primarily with solutions for the conservation of natural resources, wildlife, and the environment, actually encompasses a broader scope. Sustainability not only involves the preservation of the environment and nature but also entails developing various solutions to ensure the continuity of human communities, animals, and economic systems. This concept aims to maintain ecological balance while promoting social justice and economic development. In the first chapter, an overview of the concepts of Sustainability and Activism is provided. The interrelationship between these two concepts and their impacts in the realms of art are investigated. This interaction demonstrates how individuals, communities, and societies can mobilize to build a sustainable future. The second chapter examines the DIY approach in general terms. The characteristics of the DIY approach, its applications, and its place and effects within the concepts of Sustainability and Activism are explored. DIY examples in the field of fashion design, alongside designers working in this area, are also studied. The third and final chapter presents the details of original designs developed based on the findings from all conducted research. The preparation process of a fashion apparel collection is described and presented.