CEZA MUHAKEMESİ HUKUKUNDA UZAKTAN ARAMA
REMOTE SEARCH IN CRIMINAL PROCEDURE LAW
- Tez No: 883727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Teknoloji alanında kaydedilen gelişmeler ile birlikte başlayan değişimler ve dönüşümler, hayatın her alanında kendini hissettirdiği gibi hukuk dünyasını da etkilemektedir. Nitekim, son yıllarda yoğun bir şekilde yürütülen yargıda dijitalleşme çalışmaları ceza muhakemesi hukukunda da gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmaların neticesi olarak gündeme gelen uzaktan arama, karşımıza bir koruma tedbiri olarak çıkmaktadır. Genel tanım itibari ile uzaktan arama, yargılama makamlarının bilişim sistemlerine gizlice erişim sağlayarak o sistemde kayıtlı olan verileri aramasını ve elde etmesini mümkün hale getirmektedir. Böyle bir halde uzaktan aramanın bir koruma tedbiri olarak yargılama makamlarına tanınmasını ceza muhakemesi hukuku başta olmak üzere birçok hukuk dalını ilgilendiren önemli bir müessese olarak değerlendirmek mümkündür. Çalışmamızın ilk bölümünde, uzaktan aramanın amacı ve kapsamı incelenerek kavramsal çerçevesi çizilmeye çalışılmış, uzaktan arama ile elde edilen delillerin niteliği incelenmiştir. İkinci bölümde, uzaktan aramanın temel hak ve özgürlüklerle ilişkisi irdelenmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde, uluslararası çalışmalar ile karşılaştırmalı hukuk bağlamında uzaktan arama konusundaki gelişmelere ve yasal düzenlemelere yer verilmiştir. Son olarak uzaktan aramanın 5271 sayılı Türk Ceza Muhakemesi Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesindeki yeri açıklanarak Türk hukukunda nasıl değerlendirilebileceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancements recorded in the field of technology, the changes and transformations that ensued have not only made their presence felt in every aspect of life but have also impacted the legal world.Indeed, digitalization efforts in the judiciary, which have been intensively pursued in recent years, are also being implemented in criminal procedural law. As a result of these efforts, remote search has emerged as a protective measure. Generally defined, remote search enables judicial authorities to clandestinely access and search data stored in computer systems, thereby making it possible to obtain such data. Granting remote search as a protective measure to judicial authorities can be considered an important institution that concerns not only criminal procedural law but also many other branches of law. The first part of our study attempts to delineate the conceptual framework of remote search by examining its purpose and scope, as well as the nature of evidence obtained through remote search. In the second part, the relationship between remote search and fundamental rights and freedoms is examined. The third and fourth parts provide insight into developments and legal regulations concerning remote search within the context of international studies and comparative law. Finally, the position of remote search within the framework of Law No. 5271 on Turkish Criminal Procedure and related legislation is explained, along with an examination of how it can be evaluated in Turkish law.