Farklılaştırılmış öğretim yaklaşımının 4. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersi akademik başarısına ve motivasyonlarına etkisi
The effect of differentiated instruction approach on the academic achievement and motivation of 4th grade students in English course
  1. Tez No: 883726
  2. Yazar: SERCAN DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, farklılaştırılmış öğretim yöntemlerinden katlı öğretim tekniğinin dördüncü sınıf öğrencilerinin İngilizce dersi akademik başarılarına ve İngilizce dersine yönelik motivasyon düzeylerine etkisini belirlemek için gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kırşehir Merkez İlçesi, Şehit Recep Yıldırım İlkokulunda öğrenim gören 4/A ve 4/B sınıf öğrencileri oluşturmuş olup deney grubunda 18 ve kontrol grubunda 19 öğrenci yer almıştır. Araştırma kapsamında verileri toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen“Akademik Başarı Testi”ve Yılmaz (2007) tarafından Türkçeye uyarlanmış“İngilizce Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. 8 hafta süren çalışma kapsamında, 4. Sınıf İngilizce dersi Jobs (Meslekler) ve My Clothes (Kıyafetlerim) temalarının öğretim süreci gerçekleştirilirken kontrol grubunda İngilizce Dersi Öğretim Programında yer alan yöntem ve teknikler deney grubunda ise katlı öğretim tekniği kullanılmıştır. Katlı öğretim tekniğinin öğrencilerin akademik başarılarına etkisini belirlemeye yönelik analizlerde bağımlı ve bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Öğrencilerin motivasyon düzeylerine etkisini belirlemeye yönelik analizlerde ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Çalışma öncesinde deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin hem akademik başarı hem de motivasyon düzeylerine yönelik ön-test puanları arasında anlamlı düzeyde bir farklılık saptanmamıştır bu bağlamda her iki grubun hem akademik başarı hem de İngilizce dersine yönelik motivasyon düzeyleri açısından farklılık göstermediği birbirine denk olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda, deney grubunda yer alan öğrencilerin akademik başarı son-test puanları ile kontrol grubundaki öğrencilerin akademik başarı son-test puanları karşılaştırıldığında deney grubu lehine anlamlı düzeyde farklılık bulunmuştur. Deney grubu öğrencilerinin motivasyon düzeylerine yönelik ön-test ve son-test puanları arasında anlamlı düzeyde bir farklılık bulunmasına rağmen, deney grubu öğrencilerinin motivasyon düzeyi son-test puanları kontrol grubu öğrencilerinin motivasyon düzeyi son-test puanları ile karşılaştırıldığında istatistiki olarak anlamlı düzeyde bir farklılık saptanmamıştır. Çalışma ile ilgili araştırmacılara ve uygulayıcılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the impact of the tiered instruction technique, one of the differentiated teaching methods, on the academic achievement and motivation levels towards the English course of fourth-grade students. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups, one of the quantitative research methods, was employed in the research. The study group comprised students from the 4/A and 4/B classes of Şehit Recep Yıldırım Primary School in the Kırşehir Central District during the 2023-2024 academic year, with 18 students in the experimental group and 19 students in the control group. To collect data, the“Academic Achievement Test”developed by the researcher and the“English Motivation Scale”adapted into Turkish by Yılmaz (2007) were used. During the 8-week study, while the teaching process of the themes“Jobs”and“My Clothes”in the 4th-grade English course was conducted using the methods and techniques included in the English Course Curriculum in the control group, the tiered instruction technique was employed in the experimental group. In the analyses conducted to determine the impact of the tiered instruction technique on students' academic achievement, dependent and independent samples t-tests were used. For the analyses aimed at determining the impact on students' motivation levels, the Wilcoxon Signed-Rank Test and Mann-Whitney U Test were employed. No significant differences were found between the pre-test scores of the experimental and control group students regarding both academic achievement and motivation levels before the study, indicating that the groups were equivalent in terms of both academic achievement and motivation levels towards the English course. According to the findings obtained from the study, a significant difference was found in favor of the experimental group when comparing the post-test scores of academic achievements between the experimental group and the control group. Although there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the motivation levels of the experimental group students, no statistically significant difference was found when the post-test motivation scores of the experimental group were compared with those of the control group. Recommendations for researchers and practitioners are provided in relation to the study.