Sosyal bilgiler 'zaman içinde teknoloji' temasının eğitsel oyunlarla öğretiminin öğrencinin akademik başarısına ve derse tutumuna etkisi
The effect of teaching the social studies 'technology over time' theme with educational games on student's academic achievement and attitude to the course
- Tez No: 883801
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmanın amacı, ilkokul sosyal bilgiler dersinde eğitsel oyun kullanılmasının öğrencilerin akademik başarısına ve sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarına etkisinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda öğrencilere sosyal bilgiler dersi kazanımlarına uygun eğitsel oyun uygulaması yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılı Malatya ili Yeşilyurt ilçesinde bulunan Yakınca İlkokulu 4. sınıfında öğrenim görmeye devam eden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenmiş 16 deney grubu ve 16 kontrol grubu olmak üzere toplam 32 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma nicel araştırma yönteminin ön test son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel deseni ile yürütülmüştür. Dersler 5 hafta (15 ders saati) boyunca; deney grubu öğrencilerine beş farklı eğitsel oyunla işlenirken, kontrol grubu öğrencilerine öğretim programında belirlenen plan dâhilinde işlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Akademik Başarı Testi”ile araştırmacılarından gerekli izinleri alınan“Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sürecinde elde edilen veriler istatistiksel analiz programları kullanılarak çözümlenmiş ve tablolar haline getirilerek yorumlanmıştır. Akademik başarı testi verilerinin analizinden elde edilen bulgulara göre 4. sınıf sosyal bilgiler dersi“Zaman İçinde Teknoloji”temasını işlerken eğitsel oyunların kullanılmasının öğrenci başarısını olumlu yönde arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal bilgiler dersi tutum ölçeği verilerinin analizinden elde edilen bulgulara göre; sosyal bilgiler dersinde eğitsel oyunların kullanılması, öğrencinin derse yönelik tutumunu olumlu bir şekilde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar özellikle sosyal bilgiler gibi soyut kavramları içeren derslerde, eğitsel oyunların kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarını arttırdığını ve derse yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler dersi işlenirken öğretmenler tarafından eğitsel oyunların kullanılmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to determine the effect of using educational games in primary school social studies course on students' academic success and attitudes towards social studies course. For this purpose, educational games were applided to the students in accordance with the social studies course achievements. The study group of the research consists of a total of 32 students, 16 experimental group and 16 control group, determined by easily accessible sampling method, the students in the study group attend Yakınca Primary School in Yeşilyurt, a district of Malatya in the 2023-2024 academic year. The research was conducted with the pre-test post-test paired control group quasi-experimental desing of the quantitative research method. Lessons last 5 weeks (15 lesson hours); While the experimental group students were taught with five different educational games, the control group student were taught within the plan determined in the curriculum. İn the study, the“Academic Achievement Test”developed by the researcher and the“Social Studies Course Attitude Scale”for wich the necessary permissions were obtained from the researchers, were used as data collection tools. The data obtained during the research process were analyzed using statistical analysis programs and interpreted in tables. According to the findings obtained from the analysis of academic achievement test data, it was concluded that the use of educational games while teaching the theme of“Technology Over Time”in the 4th grade social studies course positively increased student success. According to the findings obtained from the analysis of social studies course attitude scale data; It has been determined that the use of educational games in the social studies course positively affects the student's attitude towards the course. The results obtained showed that the use of educational games, especially in courses containing abstract concepts such as social studies, increased students' academic success and positively affected their attitudes towards the course. As a result of the resarch, the importance of using educational games by teachers while teaching social studies lessons was emphasized.