Yaratıcı yazma tasarımlarının 6. sınıf öğrencilerinin yazma becerilerine etkisi
The effect of creative writing designs on the writing skills of 6 th grade students
- Tez No: 883804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkçe derslerinde yapılan çalışmalarda öğrenciler yazmaya karşı olumsuz davranış ve duygu geliştirmekte, yazmayı zor bir beceri olarak algılamaktadırlar. Ayrıca yazma becerisi, genel olarak öğrencilerin yazarken yaşadıkları olumsuz tutum ve bilişsel sorunlar nedeniyle en çok zorlandıkları dil becerileri olarak kabul edilebilir. Araştırma, 6. sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerilerini geliştirmeye yönelik stratejilerin etkililiğinin değerlendirildiği, ön test-son test kontrol gruplu desene göre yürütülmüştür. Çalışma grubu; 2023-2024 eğitim- öğretim yılı ikinci döneminde, Mersin ili Erdemli ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda öğrenim gören 6. sınıfların iki şubesinden oluşmaktadır. Araştırma, haftada 2 ders olmak üzere 10 hafta süresince uygulanmıştır. Yaratıcı yazma yönteminin öğretilip uygulandığı bu çalışmada tasarımların 6. sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma düzeyleri ve yazma eğilimleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Hazırlanan yaratıcı yazma etkinlikleri ile öğrencilerin; yazma süreçleri ve yazma eğilimleri üzerinde mevcut programla işlenen yazma etkinliklerine göre gelişme sağlanmıştır. Öğrencilerin yaratıcı yazma becerilerini geliştirdikleri ve bu etkinin devam ettiği de kalıcılık testiyle kanıtlanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In studies conducted in Turkish lessons, students develop negative attitudes and feelings towards writing and perceive writing as a difficult skill. In addition, writing skill can generally be considered as the language skill that students have the most difficulty with due to the negative attitudes and cognitive problems they experience while writing. The research was conducted according to a real experimental pretest-posttest control group design, in which the effectiveness of strategies to improve the creative writing skills of 6th grade students was evaluated. The sample group consists of two classes of 6th graders studying in a secondary school affiliated with the Ministry of National Education in Erdemli district of Mersin province, in the second semester of the 2023-2024 academic year. The research was conducted for 10 weeks, 2 lessons per week. In this study, in which the creative writing method was taught and applied, the effect of designs on the creative writing levels and writing tendencies of 6th grade students was investigated. With the prepared creative writing activities, students; There has been an improvement in writing processes and writing tendencies compared to the writing activities taught with the current program. It has been proven by the retention test that students improve their creative writing skills and that this effect continues. Some suggestions were made in line with the results obtained from the study.