Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin çalışma ortamı ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı etkisi
The mediating effect of psychological resilience on the relationship between working environment and turnover intenti̇on of surgical nurses
  1. Tez No: 883816
  2. Yazar: ESRA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, cerrahi hemşirelerinin çalışma ortamı ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılan bu çalışma, Türkiye'de üniversite, özel ve kamu hastanelerinde çalışan 385 hemşire ile çevrimiçi anket kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 385 hemşire oluşturmuştur. Veri toplamada, tanıtıcı bilgi formu, Hemşirelik İş İndeksi –Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, t testi, tek yönlü varyans, çoklu doğrusal regresyon kullanılarak analiz edilmiş, aracılık analizleri için PROCESS makro eklentisi kullanılmıştır. Hemşirelerin İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği puan ortalaması 3,26±0,71, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği puan ortalaması 19,29±5,69 olarak saptanmıştır. Hemşirelerin Hemşirelik İş İndeksi – Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği puan ortalaması 1,93±0,58 olarak belirlenmiştir. Regresyon analizinde, hemşirelerin işten ayrılma niyetini altı bağımsız değişkenin etkilediği (çalışma ortamı algısı, psikolojik sağlamlık, çalışılan kurum türü, meslekteki çalışma yılı, birimde isteyerek çalışma durumu ve haftalık ortalama çalışma saati) ve bu değişkenlerin toplam varyansın %39,5'unu açıkladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the mediating effect of psychological resilience on the relationship between work environment and turnover intention of surgical nurses. This cross-sectional, descriptive and correlational study was conducted using an online questionnaire with 385 nurses working in university, private and public hospitals in Turkey. Ethics committee permission was obtained for the study. The sample of the study consisted of 385 nurses. Descriptive information form, Nursing Work Index- The Practice Environment Scale, Brief Psychological Resilience Scale and Turnover Intention Scale were used for data collection. Data were analysed using descriptive statistics, t test, one-way variance, multiple linear regression, and PROCESS macro plug-in was used for mediation analyses. The mean score of the Turnover Intention Scale was 3.26±0.71 and the mean score of the Brief Psychological Resilience Scale was 19.29±5.69. The mean score of the Nursing Work Index- The Practice Environment Scale, Brief Psychological Resilience Scale was determined as 1,93±0,58. In the regression analysis, it was determined that six independent variables (perception of work environment, psychological resilience, type of institution, years of employment, willingness to work and average weekly working hours) affected nurses' intention to quit and these variables explained 39.5% of the total variance.