Üniversite öğrencilerinde psikolojik sağlamlığın yordayıcıları olarak bilişsel esneklik, duygu düzenleme ve sosyal duygusal yeterlik
Cognitive flexibility, emotion regulation, and social emotional competence as predictors of psychological resilience in university students
- Tez No: 883817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSU MUTLU ÇAYKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık düzeylerinin bilişsel esneklik, duygu düzenleme, sosyal duygusal yeterlik tarafından yordanma gücünün incelenmesidir. Ayrıca üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık düzeylerinin yaşa ve cinsiyete bağlı olarak anlamlı bir şekilde değişip değişmediği de araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'deki devlet ve özel üniversitelerde okuyan 751 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Bilişsel Esneklik Envanteri, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği ve Sosyal Duygusal Yeterlik Anketi kullanılmıştır. Bilişsel esneklik, duygu düzenleme ve sosyal duygusal yeterlik değişkenlerinin üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık düzeyini yordayıp yordamadığını incelemek amacıyla t-testi, ANOVA ve çoklu doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçları modeldeki değişkenlerin birlikte psikolojik sağlamlığa ilişkin varyansın %33'ünü açıkladığını göstermektedir. En güçlü yordayıcı değişken bilişsel esnekliktir. Araştırma bulguları bilişsel esneklik ve duygu düzenleme becerilerinin psikolojik sağlamlığın önemli yordayıcıları olduğunu göstermiştir. Sosyal duygusal yeterliğin psikolojik sağlamlığı anlamlı olarak yordamadığı bulunmuştur. Ayrıca kadınlara ait psikolojik sağlamlık puanı erkeklere göre düşüktür. Bu araştırmanın bulguları ilgili alan yazın çerçevesinde tartışılmıştır ve bu alanda çalışan araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine to what extent the variables of cognitive flexibility, emotion regulation, and social emotional competence predict the psychological resilience levels of university students. In addition, it was also investigated whether the psychological resilience levels of university students vary significantly depending on age and gender. The study group consisted of 751 university students attending public and private universities in Turkey. The data collection tools used in the study included the Personal Information Form, the Brief Resilience Scale, the Cognitive Flexibility Inventory, the“Emotion Regulation Skills Questionnaire,”and theSocial Emotional Competence Questionnaire. A t-test, ANOVA and multiple linear regression analysis were conducted to examine whether the cognitive flexibility, emotion regulation, and social emotional competence variables predict the psychological resilience levels of university students. Multiple linear regression analysis results show that the variables in the model together explain 33% of the variance in psychological resilience. It was found that the strongest predictor variable was the cognitive flexibility. According to the findings, cognitive flexibility and emotion regulation skills were shown to be significant predictors of psychological resilience. This study found no significant relationship between social emotional competence and psychological resilience. In addition, the psychological resilience scores of female students were lower than those of male students. The findings of this research were discussed within the framework of the relevant literature, and suggestions for future studies for researchers in this field were provided.