Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşunda blokzincir teknolojisinin kullanımını engelleyen faktörlerin incelenmesi
Examining the factors impeading the adoption of blockchain technology in turkey's top 500 industrial companies
  1. Tez No: 883848
  2. Yazar: KUTAY KARAKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN APAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu araştırmada Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşunda blokzincir teknolojisinin kullanılmasını engelleyen faktörlerin tespit edilmesi ve bu faktörlerin düzeyini ölçmek için bir ölçme aracı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, karma bir araştırma yöntemi olan Keşfedici Sıralı Karma Araştırma Deseni ile yürütülmüştür. İlk olarak, bir anket çalışması yapılmış ve belirlenen ölçütler doğrultusunda seçilen katılımcılar ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, elde edilen veriler literatür taraması ışığında analiz edilerek 13 tema altında sınıflandırılmıştır. Nitel verilerin analizi sonrasında, ölçek geliştirme tekniklerine uygun olarak bir ölçek oluşturulmuş ve Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) uygulanarak üç boyutlu ve 29 maddeli bir ölçme aracı geliştirilmiştir. Bu çalışmanın alana blokzincir teknolojisinin kullanımını engelleyen faktörleri belirleme ve ölçme konusunda önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the factors hindering the adoption of blockchain technology in Turkey's Top 500 Industrial Companies and develop a measurement tool to gauge their levels. The research was conducted using a mixed research method called Sequential Transformative Design. Initially, a survey was conducted, followed by semi-structured interviews with selected participants based on predefined criteria. Subsequently, the collected data were analyzed in light of a literature review and categorized into 13 themes. Following the qualitative data analysis, a scale was developed using appropriate scale development techniques, and a three-dimensional, 29 item measurement tool was developed through Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA). It is believed that this study will make a significant contribution to identifying and measuring the factors inhibiting the adoption of blockchain technology and will raise awareness among business managers considering the use of this technology.