UiPath ile ChatGPT'nin security operation center(SOC) analiz işlemlerinde kullanımı
The use of UiPath and ChatGPT in security operation center (SOC) analysis procedures
  1. Tez No: 883881
  2. Yazar: BARIŞ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TACİDDİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Güvenlik Operasyonları Merkezi (SOC) günümüzde yaşanan siber tehditlere karşı kurumları korumak için kritik öneme sahiptir. Güvenlik Operasyonları Merkezi analistleri saldırıları tespit etmek, bildirmek ve önlemek için çeşitli teknoloji ürünleri kullanmaktadır. Bu süreçte karşılaşılan eylem nesnelerini araştırmak için geçen süreyi kısaltmak ve rutin hale gelmiş manuel işlemleri azaltmak önemli bir gereklilik olmuştur. SOC Analistler çoğu zaman büyük miktarda log verisi ile uğraşmakta ve bu logları anlamlandırarak müşterilerine en kısa sürede bildirim yapmaya çalışmaktadır. İlgili çalışma ile yapay zeka desteği alınarak analiz aşamalarının otomatikleştirilmesiyle case oluşumundan bildirim süresine kadar geçen SLA süresinin azaltılması ve manuel işlemlerin azaltılması amaçlanmaktadır. Çalışma algoritması Log, ChatGPT, Bildirim olmak üzere 3 ayrı evrede tasarlanmıştır. Çalışmanın Log evresi, log içerisinde bulunan komut satırını toplamayı, ChatGPT evresi, ilgili komut satırının analizini ve Bildirim evresi, ilgili analiz sonucunun analiste bildirim aşamasını belirtmektedir. İlgili otomasyon Sysmon loglarını filtreleyerek“Process Create”logu içerisinde bulunan Process.CommandLine satırını yapay zeka ürünü ChatGPT'e belirli script ile iletmektedir. ChatGPT'den alınan cevabı ise SOC Analiste bildirmektedir. Bu sayede SOC Analist'in iş yükü azaltılarak, SLA süresi azaltılmaktadır. SLA süresinin azalması ile güvenlik olaylarına daha hızlı müdahale etme olanağı tanınmaktır. Tasarım esnasında karşılaşılan hataların detaylarına çalışma da detaylı yer verilmektedir. Çalışma karşılaşılan hataların sebepleri ve çözümlerine ilişkin öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The Security Operations Center (SOC) is critical to protecting organizations against today's cyber threats. Security Operations Center analysts use a variety of technology products to detect, report and prevent attacks. It has become an important necessity to shorten the time spent on researching action objects encountered in this process and to reduce routine manual processes. SOC Analysts often deal with large amounts of log data and try to make sense of these logs and inform their customers as soon as possible. The relevant study aims to shorten the SLA time from case formation to notification time and reduce manual processes by automating the analysis stages with artificial intelligence support. The working algorithm is designed in 3 separate stages: Log, ChatGPT and Notification. The Log phase of the study refers to collecting the command line in the log, the ChatGPT phase refers to the analysis of the relevant command line, and the Notification phase refers to reporting the relevant analysis result to analysts. The relevant automation filters the Sysmon logs and transmits the Process.CommandLine line in the“Process Create”log to the artificial intelligence product ChatGPT with a specific script. The response received from ChatGPT is reported to the SOC Analyst. In this way, the SOC Analyst's workload is reduced and the SLA period is shortened. By shortening the SLA period, security incidents can be responded to more quickly. Details of the errors encountered during the design are given in detail in the study. Suggestions regarding the causes and solutions to the errors encountered in the research are included.