Bazı çiftlik hayvanlarında transforming growth faktörün (TGF BETA) biyoinformatik karakterizasyonu
Bioinformatic characterization of transforming growth factor (TGF BETA) in some livestock
  1. Tez No: 883887
  2. Yazar: NESLİNUR ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. YAKUT GEVREKÇİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE DİLŞAT YEĞENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Transforming Growth Faktör (TGF-β) ya da Transforme Edici Büyüme Faktörü-B, T hücreleri tarafından üretilmekte ve esas olarak inhibitör bir sitokindir. 112 amino asitten oluşan; β1, β2, β3 olarak üç alt ünite içeren peptid yapılardır. TGF-β ailesi hücre çoğalması/farklılaşması, apoptozis, hücre dışı matriks üretimi, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi, yaraların iyileşmesi ve ovaryumda önemli olan olayların düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Bu çalışmada, TGF-β proteininin biyoinformatik karakterizasyonu incelenerek, TGF-β geninin protein dizilimi ve kromozomal dağılımları belirlenmiştir. Sığır genomunda TGF-β proteinine ait 34, koyun genomunda 28, keçi genomunda ise 27 gen bulunmuştur. TGF-β proteininin filogenetik ağaç oluşumunda aynı kollarda yer alan proteinlerin motifleri de benzer yapıda olduğu görülmüş, 3d protein yapılarında da incelenen tüm türlerde de β-yaprak yapının yoğunlukta olduğu saptanmıştır. Sığır, koyun ve keçi genomlarında kullanılabilir primerler belirlenmiştir. Elde edilen veriler, hayvancılık alanında yapılacak ıslah ve genetik çalışmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Transforming Growth Factor-Beta (TGF-B) is produced by T cells and primarily functions as an inhibitory cytokine. It consists of three subunits, β1, β2, and β3, comprising a peptide structure with 112 amino acids. The TGF-B family plays a crucial role in regulating cell proliferation/differentiation, apoptosis, extracellular matrix production, immune system modulation, wound healing, and events essential in the ovary. In this study, the bioinformatic characterization of the TGF-B protein was examined, and the protein sequence and chromosomal distributions of the TGF-B gene were determined. In the bovine genome, 34 genes related to the TGF-B protein were identified, 28 in the sheep and 27 in the goat genome. The phylogenetic tree formation of TGF-B proteins revealed similarities in motifs among proteins in the same branches. The 3D protein structures across all species showed a predominance of beta-sheet structures. Primer sets suitable for cattle, sheep, and goat genomes were determined. The obtained data will contribute to breeding and genetic studies in the field of livestock.