Ile de France x Anadolu merinosu melezi koyunlarda sıcaklık stresine tolerans parametreleri ile bazı aday genler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Determination of the relationships between parameters associated with heat stress tolerance and some candidate genes in ile de France x Anatolian merino crossbred sheep
  1. Tez No: 956124
  2. Yazar: SEYDANUR SEVİM KAVUNLUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAKİ KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İklim değişikliği hem küresel ekolojik denge hem de ekonomik güvenlik için risk oluşturan, insanoğlunun şimdiye kadar karşılaştığı en zorlu sorundur. Küresel iklim değişikliğini kaynaklı sıcaklık artışlarının yarattığı stres çiftlik hayvanlarında verim kaybına neden olması yanında üreme ve hayvan refahını da olumsuz etkilemektedir. Bu durum yetiştiriciler için önemli ekonomik kayıplara yol açmakla birlikte sürdürülebilir gıda arzı için tehdit oluşturmaktadır. Yakın gelecekte artması muhtemel çevre sıcaklıkları altında, sürdürülebilir çiftlik hayvanları yetiştiriciliği için uygun yetiştirme sistemleri ve besleme programları yanı sıra sıcaklık stresine tolerans yeteneği yüksek hayvanların belirlenmesi ve populasyondaki sayılarının belirlemesi önem taşımaktadır. Bu bağlamda gerçekleştirilen yüksek lisans tez çalışmasında, Eskişehir ilinde yetiştiricilerin tercih ettiği bir genotip olan Ile de France x Anadolu Merinosu melezi (IFAM) koyunlarda HSP, PRL, STAT ve JAK genleri üzerindeki bazı polimorfizmlerin belirlenmesi ve elde edilen polimorfizmler ile termofizyolojik özellikler arasındaki ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 179 IFAM koyununda HSP, PRL, STAT ve JAK genleri üzerindeki 11 lokustaki polimorfizmler farklı moleküler yöntemlerle belirlenerek, rektal sıcaklık (RS), ortalama vücut sıcaklığı (OVS), solunum sayısı (SS) ve kalp atım hızı (KAH) gibi termofizyolojik özellikler ile ilişkisi incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda PRL (P1-23 bç ins.) gen bölgesi bakımından DD genotipini taşıyan koyunların II ve ID genotipini taşıyanlara göre daha düşük KAH'na sahip olduğu, JAK1 (indel4) geni için II ve ID genotiplerini taşıyan koyunların RS'larının, DD genotipini taşıyanlara göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar PRL (P1-23 bç ins.) ve JAK1 (indel4) genlerinin IFAM koyunlarında ısıya toleransın artırılması için yapılacak MAS çalışmalarında aday gen olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change represents one of the most significant challenges ever faced by humanity, threatening both global ecological balance and economic security. The stress induced by rising temperatures due to global climate change not only leads to reduced productivity in livestock but also adversely affects reproductive performance and overall animal welfare. These impacts result in substantial economic losses for breeders and pose a serious threat to the sustainability of the global food supply. As environmental temperatures are expected to rise further in the near future, it is crucial to identify animals with high tolerance to thermal stress, quantify their prevalence within the population, and establish suitable breeding systems and nutritional programs to ensure sustainable livestock production.In this context, the present master's thesis aimed to identify polymorphisms in the HSP, PRL, STAT, and JAK genes in Ile de France × Anatolian Merino crossbred (IFAM) sheep a genotype widely preferred by breeders in the Eskişehir province and to investigate the associations between these polymorphisms and thermo-physiological traits. For this purpose, polymorphisms at 11 loci on the HSP, PRL, STAT, and JAK genes were identified using various molecular techniques in 179 IFAM sheep, and their associations with thermo-physiological traits such as rectal temperature (RT), respiratory rate (RR), mean body temperature (MBT), and heart rate (HR) were investigated. The analysis revealed that, within the PRL (P1-23 bc ins.) gene region, sheep carrying the DD genotype had significantly lower HR compared to those with II and ID genotypes. Additionally, in the JAK1 (indel4) gene region, sheep with II and ID genotypes exhibited significantly lower RT than those carrying the DD genotype. These findings suggest that the PRL (P1-23 bc ins.) and JAK1 (indel4) gene regions may serve as potential candidate markers in marker-assisted selection (MAS) programs aimed at improving heat tolerance in IFAM sheep.