0-5 yaş arası erken çocukluk çağı çürüğü görülen çocuklarda etiyoloji ve risk durumunun değerlendirilmesi
Examination of etiology and risk status in children with early childhood caries between 0-5 years old
  1. Tez No: 795040
  2. Yazar: CANSU BİLGE DÖĞEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ASLI ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
AMAÇ: Bu tez çalışmasında Kayseri ilindeki 0-5 yaş arası çocuklarda görülen erken çocukluk çağı çürüğü (EÇÇ) prevelansını belirlemek, EÇÇ ile ilişkili etiyolojik faktörleri ve risk durumunu ortaya koymak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti bölümüne herhangi bir sebepten dolayı ilk muayeneye başvuran 0-5 yaş arası çocuklar üzerinde yapılmıştır. 405 çocuğun ağız içi muayeneleri yapılıp çürük durumları dmft ve ICDAS skorlarıyla kaydedilmiştir. Risk faktörlerini belirlemek için ebeveynlere çocukları ve kendilerinin alışkanlıkları ile ilgili yüz yüze anket yapılmıştır. Elde edilen verilen istatistiksel olarak analiz edilmiştir. BULGULAR: 405 çocuğun %95,6'sında EÇÇ Olduğu tespit edilmiştir. dmft ortalaması 8,79 ± 4,33, ICDAS ortalaması 5,06 ± 1,46 olarak bulunmuştur. Çocukların %84,7'si ilerlemiş çürük lezyonu sınıfına dahil edilmiştir. Çocuğun yaşı, kardeş sayısı, ikamet yeri; gece beslenmesi sonrası dental temizlik, fırçalamaya başlama yaşı, günlük fırçalama sıklığı; biberonun içine şeker ilavesi, ek gıdaya geçme zamanı, ksilitollü sakız kullanımı, asitli içecek tüketimi; ateşli hastalık hikayesi, oral antibiyotik kullanımı; annenin doğum sırasındaki yaşı, anne ve babanın eğitim durumu, anne babanın diş ipi kullanma alışkanlığı; düzenli muayene, emziğin şekerli kullanılması, flor uygulaması çürük ile ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aims: In this study, it was aimed to determine the prevalence of early childhood caries (ECC) in children aged 0-5 years in Kayseri, to reveal the etiological factors and risk status associated with ECC. Materials and Methods: Our study was carried out on children aged 0-5 years who applied to the Erciyes University Faculty of Dentistry Department of Pedodontics for the first examination for any reason. Intraoral examinations of 405 children were performed and their caries status was recorded with dmft and ICDAS scores. In order to determine the risk factors, a face-to-face survey was conducted with the parents about their children and their habits. The obtained data was analyzed statistically. Results: It was determined that 95.5% of 405 children had ECC. The mean of dmft was 8.79 ± 4.33, and the mean of ICDAS was 5.06 ± 1.46. 84.7% of the children were included in the advanced caries lesion class. Age of the child, number of siblings, place of residence; dental cleaning after night feeding, brushing start age, daily brushing frequency; adding sugar to the bottle, time to switch to additional food, consumption of soda;use of oral antibiotics; mother's age at birth, education level of mother and father, dental floss usage habits of parents;use of pacifier with sugar, fluoride application were found to be associated with caries.