Çok kriterli karar verme metodu ile tekstil sektöründe sürdürülebilirlik performansının karşılaştırılması
Comparison of sustainability performance in the textile industry with the multi criteria decision making method
  1. Tez No: 883897
  2. Yazar: ELİF TAVZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNUR KOÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada; ülkemizde gelişmiş sektörlerden biri olan tekstil sektöründe kurumsal sürdürülebilirlik performansının ölçülmesi amaçlanmıştır. Bunun için birbirinden bağımsız iki farklı firma seçilerek, hesaplanan veriler doğrultusunda kıyaslama yapılmıştır. Kurumsal sürdürülebilirlik performansının ölçülebilmesi için; firmaların 3 farklı boyuttan değişkenleri incelenmiştir. Sürdürülebilirliğin de dayandığı üç temel unsur olan çevresel, sosyal ve ekonomik göstergeler incelenerek, izlenebilir ve ölçülebilir değişkenler belirlenmiştir. Bu değişkenlerin belirlenmesi için, firmaların düzenli olarak yayınladıkları sürdürülebilirlik raporları incelenmiştir. Birbirini takip eden 3 yılın raporlarından alınan veriler doğrultusunda hesaplamalar yapılmıştır. Raporlardan elde edilen veriler farklı yaklaşımları bünyesinde bulundurduğu için; çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan TOPSIS yöntemi ile incelenmiştir. Bunun için tüm boyutlarda seçilen kriterlere eşit ağırlıklar verilerek gerekli matematiksel hesaplamalar yapılmıştır ve oluşturulan performans grafikleri karşılaştırılmıştır. Daha iyi bir sürdürülebilirlik performansı için; sektörün izlediği verilere bir standart getirilmesi ve getirilen standartlara öncelik ve önem sayısına göre katsayı verilmesinin daha iyi bir sonuç ortaya çıkaracağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to measure the corporate sustainability performance in the textile industry, which is one of the developed sectors in our country. For this, two different companies were selected, independent of each other, and a comparison was made in line with the calculated data. In order to measure corporate sustainability performance; The variables of firms from 3 different dimensions were examined. Environmental, social and economic indicators, which are the three basic elements on which sustainability is also based, were examined and traceable and measurable variables were determined. In order to determine these variables, the sustainability reports published by the companies regularly were examined. Calculations were made in line with the data obtained from the reports of 3 consecutive years. Since the data obtained from the reports contain different approaches; It was examined by TOPSIS method, which is one of the multi-criteria decision making methods. For this, the necessary mathematical calculations were made by giving equal weights to the selected criteria in all dimensions and the generated performance graphics were compared. For a better sustainability performance; It has been determined that bringing a standard to the data monitored by the sector and giving a coefficient according to the priority and importance number to the standards brought will produce a better result.