Çelik boru kaynaklarında NDT filmlerin görüntü işleme yöntemleri ile kontrolü
Control of NDT films in steel pipe welds with image processing methods
- Tez No: 883903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Robotik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Daha sonra doldurulDoğalgaz, su ve petrol hatları başta olmak üzere otomotiv, havacılık, tersane, savunma sanayi gibi birçok sektörde çelik malzemelerin birbirlerine birleştirilmesi işlemi kaynaklarla yapılmaktadır ve bu kaynaklarda ki hataların tespitinde tahribatsız muayene yöntemleri (NDT- Non Destructive Testing ) kullanılmaktadır. Tahribatsız Muayene yöntemleri ile kaynakların güvenirliliği ve kalitesi hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde elde edilir. Tahribatsız muayene yöntemlerinden biri olan Radyoaktif muayene (RT - Radyografik Muayene Testi) kısa dalga boylu yüksek enerjili elektromanyetik dalgaların, muayenesi yapılacak olan parçaya zarar vermeden içine nüfuz edip içyapısının, hatalı kısımlarının, radyografik film üzerine görüntü alınmasını sağlayan en popüler tahribatsız muayene yöntemidir. Bu çalışmada RT filmlerinden alınan görüntülerde kusurları belirlemede NDT Uzmanlarına yardımcı olmak için seçilen görüntü işleme algoritmaları ile gözden kaçabilecek kusurların tespiti amaçlanmıştır. RT deneyleri ile alınan görüntüler yazılıma aktarılmış ve önerilen yöntemlerle analiz edilmiştir. Elde edilen çalışmalar, önerilen yöntemlerin operatöre hataların yorumlanmasında önemli katkılar sağlayabileceğini göstermesi amaçlanmıştır.acaktır.
Özet (Çeviri)
In many sectors such as natural gas, water and oil lines, automotive, aviation, shipyards, defense industry, the process of joining steel materials to each other is done with welds and the detection of defects in these welds is used with non-destructive testing methods (NDT- Non Destructive Testing). With non-destructive testing methods, the reliability and quality of the welds are obtained quickly and cost-effectively. Radioactive testing (RT - Radiographic Inspection Test), one of the non-destructive testing methods, is the most popular non-destructive testing method that allows short-wavelength high-energy electromagnetic waves to penetrate into the part to be inspected without damaging it and to capture images of its internal structure and defective parts on radiographic film. In this study, it is aimed to detect defects that can be missed with the selected image processing algorithms to help NDT Experts in determining defects in the images taken from RT films. The images taken with RT experiments were transferred to the software and analyzed with the suggested methods. The obtained studies are intended to show that the proposed methods can provide significant contributions to the operator in interpreting errors.