Katılımcı mekansal üretim arayışında Adana-Kıralan Mahallesi'nin ekoturizm potansiyeli
The ecotourism potential of Adana-Kiralan Neighborhood in the context of participatory spatial production
  1. Tez No: 883911
  2. Yazar: CAVİDAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ALKAN BALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda küresel ölçekteki stratejik planlamalarda ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada kırsal alanlarda ekoturizm potansiyelleri önem kazanmıştır. Ekoturizm için değerlendirilen kırsal alanlarda gerçekleştirilen faaliyetler ve mekansal kararlar için sürdürülebilir çözümler üretmek, çıkar çatışmalarını ortadan kaldırmak ve yerli toplukların aidiyet duygusunu yitirmemesi için bireyler üretim süreçlerine dahil edilmektedir. Bu çalışmada katılımcı pratiklerin kırsal bir alanda ekoturizm bağlamındaki yansımaları ile ilgili bir süreç arayışında bulunulmuştur. Tezde birlikte üretmeye dayalı inovatif katılımcı bir yöntem aracı olarak değerlendirilen yaşayan laboratuvarların ekoturizm çerçevesinde akıllı kırsal kalkınma üzerindeki katkıları incelenmiştir. Çalışma alanı olarak seçilen Kıralan Mahallesi'nde deneyim ve diyaloğa dayalı Kırsal Yaşam Laboratuvarı prototipi geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu alanlarda yaşayan bireylere fırsat eşitliği sağlanması, yaşadıkları çevre ile ilgili söz sahibi olmaları, aidiyet duygularını geliştirmeleri hedeflenmiştir. Çukurova Demiryolu mirası üzerinde bulunan mahallenin sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel değerleri ile ekoturizm kapsamında mekansal üretimi yeniden düşünülmüştür. Kırsal Yaşam Laboratuvarı protitipi için planlanan atölyelerin çalışma alanı için değer yaratan çıktılara dönüştüğü düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the potentials of rural areas for ecotourism have gained importance in strategic planning at the global level and in achieving sustainable development goals. To generate sustainable solutions for activities and spatial decisions in rural areas considered for ecotourism, to eliminate conflicts of interest, and to ensure that local communities do not lose their sense of belonging, individuals are involved in production processes. This study seeks a process concerning the reflections of participatory practices in a rural area within the context of ecotourism. In the thesis, the contributions of living laboratories, evaluated as an innovative participatory method tool based on co-creation, to smart rural development within the framework of ecotourism are examined. In Kıralan Neighborhood, selected as the study area, a Rural Living Laboratory prototype based on experience and dialogue was attempted to be developed. It aims to provide equal opportunities for individuals living in these areas, to have a say in their living environment, and to develop their sense of belonging. The spatial production of the neighborhood, located on the heritage of the Çukurova Railway, was reconsidered within the scope of ecotourism with its natural, historical, and cultural values. It is considered that the workshops planned for the Rural Living Laboratory prototype have transformed into outputs that create value for the study area.