Effect of heat and hybrid surface treatment on the microstructure, mechanical and tribological properties of maraging steel produced by selective laser melting
Isı ve hibrit yüzey işleminin seçici lazer ergitme ile üretilen maraging çeliğinin mikroyapısı, mekanik ve tribolojik özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 883913
  2. Yazar: TUĞÇE TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM İPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Seçici Lazer Ergitme (SLM) veya Lazer Toz Yatak Füzyonu (L-PBF) ile üretilen 18Ni300 maraging çeliği, karmaşık geometrilere sahip aletlerin üretimi için umut verici bir seçenektir. Ancak, çökelme sertleşmesi isil islemi sonrası elde edilen maksimum sertlik, yüksek aşınma direncini garanti edecek kadar yüksek olmayabilir. Yüzey sertliği, yüzey işlemleri ile artırılabilir. Bu doktora tezi, plazma nitrürleme ve ardından PVD kaplama ile gerçekleştirilen bir dubleks yüzey işleminin, L-PBF 18Ni300 maraging çeliğinin çekme, darbe ve eksenel yorulma dayanımı üzerindeki etkisini, çeliğe uygulanan iki farklı ısıl işlemle elde edilen sonuçlarla karşılaştırarak incelemektedir: çözeltiye alma ve yaşlandırma (SAT) ve üretilmiş malzemenin doğrudan yaşlandırılması (DAT). Mikroyapısal ve yapısal analizler, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM)ve X-Işını Difraksiyonu (XRD) ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, incelenen işlemler sonrasında malzemelerin mikroyapısal özelliklerini, özellikle kalinti östenit içeriği ile difüzyon tabakasındaki mikroyapı ve çökelmeleri vurgulamaktadır. Çekme testleri, SAT malzemesinin en yüksek çekme mukavemetine ve DAT malzemesinin en yüksek çekme sünekliğine sahip olduğunu göstermektedir. Yüzey işlemleri, hem çekme mukavemeti hem de çekme sünekliğinde azalmaya neden olmaktadır. Darbe dayanımı, farklı işlemlerden etkilenmezken, eksenel yorulma dayanimi yüzey işlemleri ile belirgin şekilde artırılmıştır. Mekanik testlerin sonuçları, kırılma yüzey analizi ve malzemelerin mikroyapısal özelliklerine dayanarak yorumlanmıştır, özellikle nitrürleme sonrası farklı östenit içeriği ve difüzyon tabakasının mikroyapısı dikkate alınmıştır. Nitrürlenmiş numunelerdeki inklüzyonlar ve difüzyon tabakasının TRIP etkisi üzerindeki etkisi ve bunun sünekliğe katkısı vurgulanmıştır. Yorgunlukta, yüzey sertleşmesinin çatlak başlangıç noktası üzerindeki etkisi de vurgulanmıştır. Nitrürlemenin kaplamanın yapışması üzerindeki etkisini inceleyen ön bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Genel sonuçlar, yüzey dubleks işleminin, L-PBF ile üretilen 18Ni300 maraging çeliğinin yüzey sertliğini ve yorgunluk dayanımını, darbe dayanımını azaltmadan artırmak için umut verici bir teknoloji olduğunu göstermektedir. Çekme mukavemeti ve süneklik azalmasının pratik önemi saha testleri ile doğrulanmalıdır. Metal dışı inklüzyonların kontrolünün önemi vurgulanmıştır, çünkü bunlar çekme sünekliği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
Selective Laser Melting (SLM) or Laser Powder Bed Fusion (L-PBF) of 18Ni300 maraging steel is a promising option for the production of tools with complex geometry. However, the maximum hardness achieved after the precipitation hardening may not be high enough to guarantee a high wear resistance. Surface hardness may be increased by surface treatments. The present PhD thesis investigates the effect of a duplex surface treatment, plasma nitriding followed by PVD coating, on the tensile, impact and axial fatigue strength of an L-PBF 18Ni300 maraging steel, in comparison to the ones obtained with the two heat treatments performed on the steel: solution annealing and ageing (SAT) and direct ageing of the as-built material (DAT). The microstructural and structural analysis was carried out at Scanning Electron Microscope (SEM) and Transmission Electron Microscope (TEM); both equipped with microanalysis and X-Ray Diffraction (XRD). The results highlight the microstructural features of the materials after the treatments investigated, in particular the different content of reverted austenite and the microstructure and precipitation in the diffusion layer. Tensile tests highlight the highest tensile strength of SAT material and the highest tensile ductility of the DAT material. Surface treatments cause a decrease in both tensile strength and tensile ductility. Impact strength is not affected by the different treatments considered, while axial fatigue is noticeably increased by surface treatments. The results of mechanical tests were interpreted based on the fractographic analysis and of the microstructural features of the materials, in particular the different austenite content and the microstructure of the diffusion layer after nitriding. The effect of inclusions and the diffusion layer in nitrided specimens on the TRIP effect and its contribution to ductility was highlighted. In fatigue, the surface hardening effect on the crack initiation site was highlighted, too. A preliminary study of the adhesion of the coating, as affected by the prior nitriding, was carried out. The overall results demonstrate that surface duplex treatment is a promising technology to improve surface hardness and fatigue strength of the L-PBF manufactured 18Ni300 maraging steel, without depressing impact strength. The practical importance of the decrease of tensile strength and ductility must be verified with field tests. The importance of controlling the non-metallic inclusions was highlighted, since they may have a large impact on tensile ductility.