Bulanık parametreli bulanık esnek ölçü uzayları
Fuzzy parameterized fuzzy soft measure spaces
- Tez No: 883921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ENGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak, bulanık parametreli bulanık esnek küme (fpfs-küme) sınıfları tanımlandı ve fpfs-süper-cebir (fpfs-s-cebir) kavramı ortaya atıldı. Ayrıca bahsi geçen fpfs-küme sınıflarının özellikleri araştırıldı ve birbirleri ile olan ilişkileri incelendi. Daha sonra, fpfs-s-cebir temelli fpfs-ölçü kavramı ortaya atıldı, örneklendirildi ve bazı temel özellikleri araştırıldı. Ardından, bu çalışmada fpfs-dış ölçü kavramı tanımlandı, örneklendirildi ve bazı temel özellikleri incelendi. Ek olarak, m*-fpfs-ölçülebilir küme kavramı tanımlandı ve temel özellikleri incelendi. Son olarak, gelecek çalışmalarla ilgili bir tartışmaya yer verildi.
Özet (Çeviri)
This study first defines classes of fuzzy parameterized fuzzy soft sets (fpfs-sets) and propounds the concept of fpfs-super-algebras (fpfs-s-algebras). Moreover, it researches some properties of the aforesaid classes of fpfs-sets and investigates their relationships with each other. Later, this study suggests fpfs-measures based on fpfs-s-algebras, exemplifies them, and investigates some of their basic properties. Afterward, it defines fpfs-outer measures, exemplifies them, and studies some of their basic properties. Besides, this study describes m*-fpfs-measurable sets and analyzes their basic properties. Finally, it includes a discussion about future studies.