Ameliyat sonrası açlık süresinin ağrıya ve iyilik haline etkisi
The effect of postoperative fasting period on pain and well-beingt
  1. Tez No: 883922
  2. Yazar: EBRU ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, hastaların ameliyat sonrası açlık süresinin ağrıya ve iyilik haline etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı analitik olarak yürütüldü. Bir devlet hastanesinde cerrahi kliniklerde genel anestezi altında elektif cerrahi işlem geçiren, araştırmaya katılmaya gönüllü olan ve anket formunu eksiksiz dolduran 150 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler, Hasta bilgi formu, numerik ağrı ölçeği ve İyileşme Kalitesi Anketi (Quality of Recovery-40 Questionnare QoR-40) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde IBM SPSS Versiyon 23.0 istatistik programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı verilerin incelenmesinde, yüzdelik, frekans, minimum ve maksimum değerler, ortalama ve standart sapma istatistikleri kullanılmıştır. İyileşme kalitesinin sosyodemografik özelliklere ve ameliyat bilgelerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için ikili gruplarda bağımsız gruplarda t testi ve ikiden fazla gruplarda tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda açlık süresinin ameliyattan sonra beslenmeden bir saat önceki ağrı düzeyi ve ameliyattan sonra beslenmeden bir saat sonraki ağrı düzeyi üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir (p0.005).
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively analytically to examine the effect of postoperative fasting period on pain and well-being of patients. It was conducted with 150 patients who underwent elective surgical procedures under general anesthesia in surgical clinics of a public hospital, who volunteered to participate in the research and completed the survey form completely. Data were collected using the patient information form, numerical pain scale and Quality of Recovery-40 Questionnare QoR-40. IBM SPSS Version 23.0 statistical program was used to analyze the data. Percentage, frequency, minimum and maximum values, mean and standard deviation statistics were used to examine descriptive data. To determine whether the quality of recovery differed according to sociodemographic characteristics and surgery knowledge, t-test was used in pairs and independent groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used in more than two groups. As a result of the research, it was determined that the fasting period had an effect on the pain level one hour before feeding after surgery and on the pain level one hour after feeding after surgery (p0.005).