Tereddütlü bulanık parametreli tereddütlü bulanık esnek kümeler ve uygulamaları
Hesitant fuzzy parameterized hesitant fuzzy soft sets and their applications
  1. Tez No: 664091
  2. Yazar: FATİH KARAMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bulanık küme kavramı belirsizlik içeren problemlerin modellenmesinde önemli bir yere sahiptir. Gerçek hayattaki bazı problemlerin modellenmesinde güçlüklerle karşılaşıldığından bulanık kümelerin genişletilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Son yıllarda bir çok araştırmacının dikkatini çeken tereddütlü bulanık küme ve esnek küme kavramları bunlardan bazılarıdır. Bu tezde, tereddütlü bulanık parametreli esnek (TBPE) küme kavramı ve bu kümeler arasındaki küme işlemleri tanımlanmıştır. Daha sonra TBPE kümelerin bir genellemesi olarak tereddütlü bulanık parametreli tereddütlü bulanık esnek (TBPTBE) küme kavramı ve küme işlemleri tanımlanmıştır. Kavramları daha anlaşılır kılmak için temel tanımlar örneklerle desteklenmiştir. Ayrıca; Hamming, Öklid ve Hausdorff mesafe ölçüm yöntemlerine dayalı olarak, TBPTBE kümeler için bazı mesafe ölçüm yöntemleri tanıtılmıştır. Ardından, TBPTBE veri ortamında mesafe ölçüm yöntemleri ve birleştirme operatörüne dayalı iki karar verme algoritması geliştirilmiştir. Son olarak, önerilen karar verme yöntemlerinin bazı uygulamaları sunulmuş ve mevcut yöntemlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of the fuzzy set has an important role to model problems involving uncertainty. Since difficulties of the modelling of some problems are encountered in real life, some extensions of the fuzzy sets are needed. Recently, the concepts of hesitant fuzzy set and soft set which gain the attention of many researchers are some of them. In this thesis, the concept of hesitant fuzzy parameterized soft (HFPS) sets and set-theoretical operations of these sets are defined. Then, the notion of hesitant fuzzy parameterized hesitant fuzzy soft (HFPHFS) sets and their set-theoretical operations are introduced as a generalization of the HFPS sets. Fundamental definitions are supported with examples to make the concepts more understandable. Based on Hamming, Euclidean, and Hausdorff distances, some distance measure methods are introduced for HFPHFS sets. Then, two decision-making algorithms based on distance measure methods and aggregation operator are developed under the HFPHFS environment. Finally, some applications of the proposed methods in decision making are presented and compared to the existing methods.