Spina bifidalı çocuklarda lezyon seviyesine göre gövde kontrolününve dinamik oturma dengesinin incelenmesi
Investigation of trunk control and dynamic sittiingbalance according to lesion level in children withspina bifida
- Tez No: 883960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KAYA SARIBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Spina Bifida'lı (SB) çocukların lezyon seviyelerine göre gövde kontrolü ve dinamik oturma dengesi düzeyleri araştırıldı. Çalışmaya 5-18 yaş arası SB tanısı almış 24 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar torakal (n=8), üst lumbal (n=8) ve alt lumbal (n=8) gruplarına dahil edildi. Katılımcıların demografik ve klinik bilgileri kaydedildi. Hoffer sınıflandırma sistemi ile ambulasyon düzeyleri, Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (PFBÖ) ile bağımsızlık düzeyleri, Pediatrik Fonksiyonel Uzanma Testi (PFUT) ile dinamik oturma dengeleri, Nöromuskuler Disfonksiyonlu Çocuklarda Oturma Değerlendirme Skalası (NDÇODS) ile oturma becerileri ve Segmental Değerlendirmeli Gövde Kontrol Skalası (SDGKS) gövde kontrol düzeyleri değerlendirildi. PFUT dominant taraf, sağa ve sola uzanma testi, SDGKS gövde kontrol seviyesi, SDGKS Aktif ve Reaktif kontrol seviyesi, PFBÖ ölçüm sonuçları alt lumbal grupta torakal ve üst lumbal gruplara göre daha yüksekti (p0.05). SDGKS gövde kontrol seviyesi sonuçları torakal ve üst lumbal gruplar arasında fark yoktu (p>0.05). Statik SDGKS sonuçları, alt lumbal grupta torakal gruba göre daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, trunk control and dynamic sitting balance levels of children with Spina Bifida (SB) were investigated according to lesion levels. The study included 24 participants diagnosed with SB between the ages of 5-18 years. Participants were included in thoracic (n=8), upper lumbar (n=8) and lower lumbar (n=8) groups. Demographic and clinical information of the participants were recorded. Ambulation levels with Hoffer classification system, independence levels with Pediatric Functional Independence Scale (PFIS), dynamic sitting balance with Pediatric Functional Reach Test (PFUT), sitting skills with Sitting Assessment Scale in Children with Neuromuscular Dysfunction (SASNCD) and trunk control levels with Segmental Assessment Trunk Control Scale (SAFTS) were evaluated. PFUT dominant side, right and left reaching test, SDGKS trunk control level, SDGKS Active and Reactive control level, and PFCQ measurement results were higher in the lower lumbar group compared to the thoracic and upper lumbar groups (p0.05). There was no difference between thoracic and upper lumbar groups in the results of SAFTS trunk control level (p>0.05). Static SDGDS results were higher in the lower lumbar group than in the thoracic group (p0.05).