The production of metal nanoparticles with plant extracts by using laser ablation method
Lazer ablasyon yöntemi kullanılarak bitki ekstraktlarından metal nanopartiküllerin üretimi
  1. Tez No: 883965
  2. Yazar: ALYA ABDULKHALEQ MOHAMMED AL ANBAGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Elettaria cardamomum şunları içerir: Glikozitler, Alkaloidler, Saponinler, Tanenler ve Uçucu yağlar, çeşitli bitki ekstraktlarında yüksek konsantrasyonlarda bu bileşik suda çözünür. Antikanser aktiviteye sahip olduğu gösterilmiştir. Ancak çözünürlüğü ve biyoyararlılığı nedeniyle terapötik hedeflerine ulaşmak için bir dağıtım sisteminin kullanılmasını gerektirir. Bu çalışmada, şerit nanoparçacıkları (Car@AgNPs) üzerine yüklenen Elettaria kakule, indirgeyici ve örtücü ajanlar olarak sıcak eşdeğerler Elettaria kakule, gümüş nanopartikülleri ile lazer ablasyon sentezi ile hazırlandı. Mevcut biyosentez yöntemi basit ve düşük maliyetliydi. Gümüş nanoparçacıkların hazırlanması ve hazırlanan çözeltinin renginin sarıdan açık kahverengiye değişmesiyle Elettaria kakule (çözünmüş soluk sarı) eklenmesi sonrasında gümüş nanopartiküller (Car@AgNPs) üzerine yüklenen Elettaria kakule oluşumu gözlendi. Cae@AgNP'lerin sentezini doğrulamak için UV, FTIR, XRD, TEM ile tanımlanan Elettaria kakule yüklü gümüş nanopartiküllerini (Car@-AgNP'ler) üretmek için lazer ablasyon kullanıldı. Bu testler, gümüşten Elettaria kakule karışımını doğrulamak için kullanıldı. nanopartiküller. Oysa Elettaria Cardamomum'un şerit nanopartikülleri üzerindeki absorpsiyon spektrumları 412 nm'lik kavisli bir absorpsiyon gösterdi. Gümüş nanoparçacıklara yüklenen Elettaria cardamomum'un moleküler ve fonksiyonel gruplarını değerlendirmek için FTIR kullanıldı. XRD ve TEM Çalışmaları, gümüş nanoteknolojik parçacıklara yüklenen Elettaria cardamomum'un varlığını doğrulamış ve ortalama 4-45 nm boyutunda düzenli küresel parçacıklar bulunmuştur. Cae@AgNP'lerin antioksidan aktivitesi DPPH'ye karşı test edilmiş ve sonuçlar Car@'ı ortaya çıkarmıştır. AgNP'lerin güçlü bir antioksidan etkisi ve önemli bir yüksek radikal çekim aktivitesi vardı ve bu antioksidan aktivite odaklanmaya dayalıydı, verimlilik oluştuğunda daha fazla odaklanma vardı. ve Escherichia coli de incelenmiştir. Sonuçlar, Elettaria cardamomum ve AgNP'lerle işlenmiş numunenin sentezinin inhibisyonunda bir artış olduğunu ve bu aktivitenin Car@AgNP'lerde daha güçlü olduğunu göstermektedir. Ayrıca Gram-negatif ve Gram-pozitif bakteriler arasında daha sonra tartışılacak olan çeşitli nedenlerden kaynaklanan inhibisyon farkı gözlendi. Car@AgNP'lerin insan meme kanseri hücre dizisi (MCF-7) üzerindeki sitotoksik etkisi değerlendirildi. Hücre canlılığı, MCF-7 hücrelerinde Car@AgNP'ler tarafından konsantrasyona bağlı bir şekilde bastırıldı.
Özet (Çeviri)
Elettaria cardamomum contains: Glycosides, Alkaloids, Saponines, Tannins, and Volatile oils,in high concentrations in several plant extracts this compound is Soluble in water.hat has been shown to have anticancer activity. However, due to its solubility and bioavailability, necessitating the use of a delivery system to achieve its therapeutic goals. In this study, Elettaria cardamomum loaded on sliver nanoparticles (Car@AgNPs) was prepared by laser ablation synthesis with hot equaes Elettaria cardamomum, silver nanoparticles as reducing and covering agents. The current biosynthesis method was simple and low cost. The formation of Elettaria cardamomum loaded onto silver nanoparticles (Car@AgNPs) was observed after preparation of silvernanoparticles and addition of Elettaria cardamomum (dissolved pale yellow) by changing the color of the prepared solution from yellow to light brown. laser ablation was used to generate Elettaria cardamomum-loaded silver nanoparticles (Car@-AgNPs) identified by UV, FTIR, XRD, TEM, to validate the synthesis of [email protected] tests were used to confirm the mixture of Elettaria cardamomum from silver nanoparticles. Whereas, the absorption spectra of Elettaria cardamomum on sliver nanoparticles showed a curved absorption of 412 nm. FTIR was used to evaluate the molecular and functional groups of Elettaria cardamomum, which were loaded onto silver nanoparticles. XRD and TEM Studies confirmed the presence of Elettaria cardamomum loaded on silver nanotechnology particles, and regular spherical particles were found with an average size of 4-45 nm.The antioxidant activity of Cae@AgNPs was tested against DPPH, and the results revealed thatCar@AgNPs had a strong antioxidant effect and a significant activity of high radical attraction and that this antioxidant activity was based on focus, with the greater the focus whenever efficiency occurred.The antimicrobial activity of AgNPs, Elettaria cardamomum and Car@AgNPs on resistance to Staphylococcus aureus and Escherichia coli has also been studied. The results show an increase in the inhibition of the synthesis of Elettaria cardamomum and AgNPs treated sample, and this activity was more robust in Car@AgNPs. Also, the inhibition difference was observed between Gram-negative and Gram-positive bacteria, which is due to several reasons that were discussed later.The cytotoxic effect of Car@AgNPs on the human breast cancer cell line (MCF-7) was assessed. Cell viability was suppressed in a concentration-dependent manner by Car@AgNPs in MCF-7 cells.