Organik ve konvansiyonel koşullarda yetiştirilen çanakkale yöresine ait hırsız kaçıran kavun genotipinde farklı sulama düzeylerinde verim ve kalite değişimleri
Yield and quality changes in different irrigation levels in the hirsiz kaçiran melon genotype from çanakkale region, growed under organic and conventional conditions
  1. Tez No: 883966
  2. Yazar: HATİCE NİHAN ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KAYNAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu araştırma, Güney Marmara bölgesinde yetiştirilen ve Türkiye'nin farklı bölgelerinde tüketilen yerel kavun çeşidi Hırsız Kaçıran'ın (Cucumis melo L.) abiyotik stres koşulları altında, farklı yetiştiricilik uygulamalarının etkileriyle meydana gelen fizyolojik değişikliklerin verim, kalite ve aroma profili üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Hırsız Kaçıran kavunu, A sınıfı buharlaşma kabından meydana gelen buharlaşmanın %0 'ı (Kp1), %50'si (Kp2) ve %100'ü (Kp3) olmak üzere üç farklı sulama seviyesi ile organik ve konvansiyonel olmak üzere iki farklı tarımsal uygulama şartlarında yetiştirilmiştir. Çalışmada verim, meyve boyutları, meyve eti kalınlığı, suda çözünebilir kuru madde miktarı, titre edilebilir toplam asitlik, meyve renk özellikleri, aroma profili, duyusal özellikler ve klorofil miktarı, prolin miktarı, yaprak alanı ve sayısı ile elektolit sızıntısı miktarı belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Kp1 konularında verim azalışı olmakla birlikte yüksek kalite özelliklerine sahip meyveler elde edildiği, Kp3 konularında ise, verim artışı sağlandığı ancak kalite özelliklerinde ve aroma değerinde zayıflama meydana geldiği tespit edilmiş olup, Kp2 konusu hem yeterli verim ve yüksek kaliteli meyveleri ile hem de sağladığı su tasarrufu ile tavsiye edilebilir bulunmuştur. İlaveten, Kp1 ve Kp2 kısıtlı sulama konularında karakteristik aroma bileşiklerinin sulanan konulara kıyasla daha yoğun bulunduğu saptanmıştır. Bununla birlikte konvansiyonel ve organik tarım uygulamaları arasında çarpıcı kalite farklılıkları bulunmadığı, fakat aroma yönünden v konvansiyonel tarım uygulamalarında tatlı, şekerli notaların, organik tarım uygulamalarında yeşil taze notaların daha baskın olduğu tespit edilmiştir. Hırsız Kaçıran yerel çeşidinin yoğun aromalı kavunlar grubuna girmediği göz önünde bulundurularak sağlıklı beslenme amacıyla kimyasal muamele görmeyen organik tarım uygulamalarının da tercih edilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine of the effects on the yield, quality and flavor profile of physiological changes caused by the effects of different cultivation practices under abiotic stress conditions of the local melon variety Hırsız Kaçıran (Cucumis melo L.) grown in the Marmara region south and consumed in different regions of Turkey. In this context, Hırsız Kaçıran melon was grown with three different irrigation levels, 0% (Kp1), 50% (Kp2) and 100% (Kp3) of the evaporation from the Class A pan, under two different agricultural practices, organic and conventional. During the study, yield, fruit size, flesh thickness, water soluble dry matter content, titratable total acidity, fruit color characteristics, aroma profile, sensory characteristics, chlorophyll content, proline content, leaf area and number, and electrolite leakage were determined. As a result of the study, it was determined that although yield decreased in Kp1 subjects, fruits with high quality characteristics were obtained, while in Kp3 subjects, yield increased but quality characteristics and aroma value weakened, and Kp2 subject was found to be recommendable both with sufficient yield and high quality fruits and with the water saving it provides. In addition, characteristic aroma compounds were found to be more intense in Kp1 and Kp2 restricted irrigation treatments compared to irrigated treatments. However, it was determined that there were no striking quality differences between conventional and organic farming practices, but in terms of aroma, vii sweet, sugary notes were more dominant in conventional farming practices, while green fresh notes were more dominant in organic farming practices. Considering that the local variety Hırsız Kaçıran does not belong to the group of intensely flavored melons, it was concluded that organic farming practices without chemical treatment can also be preferred for healthy nutrition.