Tekerlekli sandalye basketbol oyuncularında skapular stabilizasyon bantlamasının performans üzerine akut etkisi
Acute effect of scapular stabilization taping on performance in wheelchair basketball players
- Tez No: 883978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DENİZ YILMAZ YELVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, tekerlekli sandalye basketbol (TS) oyuncularında skapular stabilizasyon amacı ile yapılan kinezyolojik bantlamanın performans üzerine akut etkisini incelemektir. Bu araştırmaya en az 5 sene lisanslı olarak TS basketbol takımlarında oynayan 32 sporcu dahil edilmiştir. Katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Her grup kendi içinde de ikiye ayrılmıştır (2,5 ve alt puanlar ve 3 ve üst puanlar). Birinci gruba skapular stabilizasyon bantlaması uygulanmıştır. İkinci gruba plasebo bantlaması uygulanmıştır. Hız için toplu ve topsuz 20 m testi, çeviklik için T-testi ve topu alma testi, kuvvet değerlendirmesi için sağlık topu testi, endurans için slalom testi, pas atma ve atışın değerlendilrmesi için isabetli pas, turnike, nokta atışı testleri kullanılmıştır. Değerlendirmeler bantlama öncesi ve bantlamadan 24 saat sonra yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the acute effect of kinesiology taping for scapular stabilization on the performance of wheelchair basketball (TS) players. 32 athletes who played in TS basketball teams under license for at least 5 years were included in this research. Participants were randomly divided into two groups. Each group is divided into two (2.5 and lower scores and 3 and upper scores). Scapular stabilization taping was applied to the first group. Placebo taping was applied to the second group. 20 m test with and without the ball was used for speed, T-test and ball receiving test for agility, medicine ball test for strength evaluation, slalom test for endurance, accurate pass, layup and point shot tests were used to evaluate passing and shooting. Evaluations were made before taping and 24 hours after taping.