Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri alanındaki patent istatistiklerinin analizi: Avrupa Patent Sistemi örneği
Analysis of patent statistics in the field of remote sensing and geographical information systems: European Patent System example
- Tez No: 883977
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK, DOÇ. DR. ONUR ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Coğrafya, Science and Technology, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Patent verilerinin analizi teknolojinin ilerleme yönünün tespit edilmesi ve ticari potansiyelin belirlenmesi amaçlı sıkça kullanılan yöntemlerden biridir. Literatürde genel olarak belli bir teknolojinin hangi bölgelerde ağırlıkla başvuru yapıldığı veya ülkelerin hangi teknolojilere ağırlık verdiğini analiz etmek amaçlı çalışmalar yürütülmüştür. Bir anabilim dalına odaklanılarak patent verilerinin analiz edildiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu doğrultuda öncelikle uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri alanındaki teknolojilerin CPC (ortak patent sınıflandırması) patent sınıfları belirlenmiş sınıflarının belirlenmesinin ardından 2000-2023 yılları arasında yapılmış Avrupa patent sistemi ile yapılmış başvuru ve tescil sayıları Derwent Innovation ve Patbase veri tabanından elde edilmiştir. Elde edilen bu veriler Avrupa patent özelinde yıllara göre başvuru ve tescil sayıları, en fazla başvuru yapılan ülkeler ve bu sınıflarda en fazla başvuru yapan firmalar analiz edilecek şekilde incelenmiştir. Yapılan çalışma sonrası UA ve CBS alanında yapılan patent başvurularının 2009 yılı ile hız kazandığı, 2019 yılında zirve yaparak sonrasında azaldığı, tescil sayılarının 2000'li yılların başında çok düşük seviyede olduğu, 2015 yılından sonra hızla arttığını 2022 yılında belirgin bir düşüş yaşayıp tekrar artmaya başladığı tespit edilmiştir. Ayrıca UA ve CBS alanında yapılan bu sınıflardaki başvuruların yoğunlukla Avrupa patent başvurusu, Almanya ve Japonya iken başvuru yapan firmaların genel olarak otomotiv sektörü ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Analysis of patent data is one of the frequently used methods to determine the direction of advancement of technology and the potential of the commerce. In the literature, studies have generally been carried out to analyse in which regions a certain technology is mostly used or on which technologies countries focus. No study that analyses patent data by focusing on a department has been found. Accordingly, first, the CPC (common patent classification) patent classes of technologies in the field of remote sensing and geographic information systems are determined, and then the number of applications and registrations made with the European patent system between 2000 and 2023 were obtained from Derwent Innovation and Patbase database. These data were examined to analyse the number of applications and registrations for European patents by year, the countries with the most applications, and the companies with the most applications in these classes. The study showed that patent applications in the field of RS and GIS accelerated in 2009, peaked in 2019 and then decreased, the number of registrations was at a very low level in the early 2000s, increased rapidly after 2015, experienced a significant decrease in 2022 and started to increase again. Furthermore, when the classes of patent applications made in the fields of RS and GIS are examined, it is seen that European patent applications, German applications and Japan applications take the lead, respectively, and the companies that apply are generally companies operating in the automotive and IT sectors.