Optimize edilerek anahtarlanan alçaltan dönüştürücünün model tabanlı gerçekleştirilmesi ve kontrolü
Model based implementation and control of optimized switched buck converter
- Tez No: 884004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSU GÖREL, DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında DA-DA alçaltıcı dönüştürücünün TMS320F28379D mikrodenetleyici ile kontrolü sağlanarak istenilen çıkış gerilimleri elde edilmiştir. Tasarım, Matlab/Simulink ortamında modellenerek Texas Instruments (TI) firmasından tarafından üretilen BuckConv kartı ve yine Tİ firması tarafından üretilen TI C2000 tabanlı TMS320F28379D mikrodenetleyici ile kontrolü sağlanmıştır. Matlab/Simulink uygulamsı ile kontrol sisteminin hızlı modellenmesi, simülasyonu, otomatik olarak gömülü kod üretimi ile nihayet sistemin çalıştırılması sağlanmıştır. Tasarımın dijital kontrolünü sağlamak için Matlab/Simulink uygulaması üzerinde bulunan bloklarla ilgili kütüphaneden modüller eklenerek gerekli kodların Matlab tarafından otomatik olarak üretilebilmesi sağlanmıştır. Öncelikle Matlab/Simulink uygulamasından C2000 tabanlı blokset donanımı çalıştırmak üzere destek paketlerinin kurulumu yapılmıştır. Daha sonra F2837x mikrodenetleyici seçilerek bu mikrodenetleyicinin ara yüzleri olan Kod Composer Studio, Kontrol Suite gibi programların kurulumları yapılmıştır. BuckConv dönüştürü kartı ve TMS320F28379D mikrodenetleyicinin kılavuzları incelenerek gerçek ortamda tasarım yapılmıştır.Yapılan çalışma sonunda alçaltan dönüştürücünün kontrolü için gerekli tasarımlar gerçekleştirilerek istenilen çıkış gerilimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the desired output voltages were obtained by controlling the DC-DC buck converter with the TMS320F28379D microcontroller. The design was modeled in the Matlab/Simulink environment and controlled with the BuckConv card produced by Texas Instruments (TI) and the TI C2000 based TMS320F28379D microcontroller also produced by TI. With Matlab/Simulink, rapid modeling and simulation of the control system, automatic embedded code generation and finally operation of the system have been achieved. In order to ensure digital control of the design, modules from the library related to the blocks on the Matlab/Simulink application were added so that the necessary codes could be automatically generated by Matlab. First of all, support packages were installed to run C2000-based blockset hardware from the Matlab/Simulink application. Then, F2837x microcontroller was selected and programs such as Cod Composer Studio and Control Suite, which are the interfaces of this microcontroller, were installed. The design was made in a real environment by examining the manuals of the BuckConv conversion card and the TMS320F28379D microcontroller. At the end of the study, the necessary designs for the control of the step-down converter were carried out and the desired output voltage was obtained.