Quasi-resonant circuitry to improve heat transfer and efficiency in induction cookers
Yarı rezonans devreli indüksiyonlu ocaklarda ısı transferini ve verimliliği artırmak
- Tez No: 698021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, tek bir anahtarlama elemanı yarı rezonans devresi kullanan indüksiyon ocakları için çift modlu bir bobin yapısı önermekte ve ısıtma performansı üzerindeki etkisini incelemektedir. Bir indüksiyon ocakta, ısıtma işlemi için kullanılacak malzeme tabanı ve indüksiyon bobininin adaptasyonu ısıtma performansını önemli ölçüde etkiler. Kullanılan malzemeler kullanıcı tanımlı olduğundan ve değişkenlik gösterdiğinden, geleneksel tek sargılı yapılar için her zaman uygun olmayabilirler. Önerilen çift bobin yapısı, kullanılacak malzemenin taban çaplarına göre çalışmakta ve farklı çaplara uyum sağlamaktadır. Bu uyarlama, bobin üzerindeki ısı dağılımını optimize ederek enerjinin daha etkin bir şekilde aktarılmasını sağlar. Kayıpları en aza indirerek etkin enerji transferi, ısıtma performansını iyileştirerek daha hızlı ve daha verimli hale getirir. Aynı zamanda bu yapı ile bobinin oluşturduğu manyetik alan malzemeye daha etkin bir şekilde uygulanarak anahtarlama elemanına etki eden voltaj değeri azaltılır. Yarı rezonans devreli çift modlu bobin yapısı MATLAB ile simüle edilerek doğrulanmış ve indüksiyonlu ocakta ısıtma performansındaki iyileşme deneysel olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a dual-mode coil structure for induction cookers using a single switching element quasi-resonant circuit and examines its effect on heating performance. In an induction cooker, the material base to be used for the heating process and the coil adaptation significantly affect the heating performance. Since the materials used are user-defined and vary, they may not always be suitable for traditional single-coil structures. The proposed dual coil structure works according to the base diameters of the material to be used and provides adaptation for different diameters. This adaptation optimizes the heat distribution on the coil, allowing the energy to be transferred more effectively. Effective energy transfer by minimizing losses improves the heating performance, making it faster and more efficient. At the same time, with this structure, the magnetic field created by the coil is applied to the material more effectively, reducing the voltage value affecting the switching element. The dual-mode coil structure with the quasi-resonant circuit was verified by simulating with MATLAB, and its improvement in heating performance in the induction cooker was experimentally observed.