Kurgusal zaman bağlamında Andrey Tarkovski film resimlemeleri
Film illustrations of Andrey Tarkovski in the context of fictional time
  1. Tez No: 928859
  2. Yazar: GÜNAY BAKIRCILAR
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması yazarın sanatsal üretim sürecinde ve yaşamında önemli yer edinen yönetmen Andrey Tarkovski'nin film sahnelerinin resimlenmesi üzerine odaklanmaktadır. Araştırma; sanatçının Tarkovski film sahnelerini çocukluk anıları ile şekillendirmesini, kurgusal bağlamda incelemesini ve plastik sanatlarda çözümlemesini amaçlamaktadır. Bu bağlamda, tezin oluşum sürecinde düşünürlerin, yazarların görüşlerine ve benzer sanatçıların eserlerine yer verilmiştir. Araştırmanın önemi; yapılan literatür araştırması sonunda güzel sanatlar alanında Tarkovski film resimlemeleri üzerine bir araştırma yapılmamış olmasından dolayı araştırmanın süreç ve sonucunun hem sanatçının resimsel dilini zenginleştirip hem de sanatçı kişiliğine entelektüel anlamda katkısı olacağı gibi tüm görsel sanatlar alanına sanatlararası yaklaşım doğrultusunda farklı bir bakış açısı sağlayacak olmasıdır. Çalışmanın sınırlarını belirleyen en önemli öğe; sinema ve resim arasında köprü niteliği gören Tarkovski film resimlemeleridir. Tarkovski'nin film sahnelerinden resimlenen imgelerin süreç içinde film karesinden çıkıp sanatçının kendi anıları ile birleşmesi sonucunda kurgusal (hayali, fantastik) düzenlemede resimsel soyut bir dil betimlenmiştir. Sonuç olarak; Tarkovski filmleri bir nevi geçmişe yolculuğa dönüşmüş, sanatçının tez sürecinde mühürlenmiş anılarını yeniden üretmesi, kurgusal bağlamda incelemesi Tarkovski ve kendisini iyileştirdiği yönündedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the illustration of film scenes by the director Andrey Tarkovsky, who holds a significant place in the author's artistic production process and life. The research aims to shape Tarkovsky's film scenes with the artist's childhood memories, examine them in a fictional context, and analyze them within the realm of plastic arts. In this context, the thesis incorporates the opinions of thinkers and writers as well as the works of similar artists. The importance of the research lies in the fact that, as a result of the literature review, no study has been conducted in the field of fine arts on Tarkovsky's film illustrations. Therefore, the process and outcome of this research are expected to enrich the artist's pictorial language and contribute intellectually to their artistic persona, while also providing a different perspective to the entire field of visual arts through an interdisciplinary approach.The key element defining the scope of the study is Tarkovsky's film illustrations, which serve as a bridge between cinema and painting. Throughout the process, the images illustrated from Tarkovsky's film scenes transcend their origins in the film frame, merging with the artist's own memories. This results in the depiction of an abstract pictorial language within a fictional (imaginary, fantastical) arrangement. In conclusion, Tarkovsky's films have become a kind of journey into the past, allowing the artist to reproduce sealed memories during the thesis process and analyze them in a fictional context. This, in turn, has been healing for both Tarkovsky and the artist themselves.