Popüler müzik şarkıcılığında vokal prosesör kullanımının incelenmesi
An examination of the use of vocal processors in popular music singing
  1. Tez No: 884085
  2. Yazar: ESİN ES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLÜM ÖTENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Müzik, her zaman insanların duygularını ve tecrübelerini ifade etmek için kullandığı eşsiz bir araç olmuştur. Sanatçıların canlı performansları, dinleyici kitlesiyle doğrudan bağ kurma ve ifade etmek istedikleri duyguları yansıtmada en önemli ögelerden biridir. Günümüz popüler müziği içeren sahnelerde ve stüdyolarda, vokallerin performanslarında önemli bir gelişim ve dönüşüm yaşanmaktadır; bu durumun arkasında ise müzik teknolojilerinin etkisi kaçınılmazdır. Müzik teknolojilerinin bir ürünü olan vokal prosesörler sayesinde, şarkıcıların, vokal performanslarını güçlendirmekle birlikte bu performanslarını kişiselleştirmelerine, seslerini çeşitli yelpazelerde kullanmalarına ve düzenlemeler yapmalarına olanak sağlamaktadır. Sanatçılar, kullandıkları müzik teknolojileri sayesinde vokal yeteneklerini şekillendirmiş ve müziklerine yeni bir boyut kazandırmışlardır. Bu çalışmanın amacı, vokal prosesörlerin müzik prodüksiyonu ve performanslardaki rolünü araştırmaktır. Vokal prosesörler, müzisyenlerin ve ses mühendislerinin yaratıcılığını ortaya koyan ve performanslarını dönüştüren önemli araçlardır. Bu çalışmada, beş farklı markanın vokal prosesörlerinin teknik özellikleri ve işlevleri incelenmiştir. Vokal prosesörlerin tarihsel gelişimi ve müzik teknolojisi içerisindeki evrimi detaylandırılmıştır. Bu inceleme, hem akademik alanda hem de pratik müzik uygulamalarında vokal prosesörlerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Music has always been a unique tool for expressing human emotions and experiences. Artists' live performances are one of the most crucial elements in establishing a direct connection with their audience and conveying the emotions they wish to express. In today's popular music scenes and studios, there has been a significant development and transformation in vocal performances, driven inevitably by the influence of music technologies. Vocal processors, a product of music technology, enable singers to enhance and personalize their vocal performances, utilize their voices across various ranges, and make adjustments as needed. Through the use of music technology, artists have been able to shape their vocal abilities and bring a new dimension to their music. The aim of this study is to investigate the role of vocal processors in music production and performance. Vocal processors are essential tools that unleash the creativity of musicians and sound engineers, transforming performances. This study examines the technical features and functions of vocal processors from five different brands. Additionally, the historical development of vocal processors and their evolution within music technology are detailed. This examination highlights the importance of vocal processors in both academic research and practical music applications.