Kolorektal kanser taraması için başvuranbireylerin kolorektal kanser bilgi ve riskdüzeylerinin tarama sonuçları ve beslenmeiçeriği ile birlikte incelenmesi
Applicant for colorectal cancer screeningcolorectal cancer knowledge and risk of individualsscreening results of levels and nutritionreview with its content
- Tez No: 884103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN NEJAT KÜÇÜKDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, kolorektal kanser taraması için başvuran bireylerin kolorektal kanser bilgi ve risk düzeylerini belirlemek, bu düzeylerin tarama sonuçları ve beslenme içerikleri ile olan ilişkilerini incelemektir. Kolorektal kanserin (KRK) erken teşhis edilmesi, tedavi başarı oranını artırmaktadır ve tarama programları bu anlamda büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, bireylerin bilgi düzeyleri ve risk faktörlerinin tarama sonuçlarına nasıl yansıdığı ve beslenme alışkanlıklarının kolorektal kanser riskini nasıl etkilediği değerlendirilecektir. Gereç-Yöntem: Araştırma, Düzce ili KETEM polikliniğinde gerçekleştirilen prospektif tipte bir çalışmadır. Çalışmaya 01.10.2023-31.03.2024 tarihleri arasında kolorektal kanser taraması için başvuran 250 birey dahil edilmiştir. Bireylerin sosyodemografik verileri, kolorektal kanser bilgi ve risk düzeyleri, beslenme alışkanlıkları ve tarama sonuçları toplanmıştır. Veriler, anket formları ve tıbbi kayıtlar üzerinden elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS 23(Statistical Package for the Social Sciences, version 23) istatistik programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of this study is to determine the colorectal cancer knowledge and risk levels of individuals applying for colorectal cancer screening and to examine the relationships of these levels with screening results and nutritional content. Early diagnosis of colorectal cancer increases the treatment success rate and screening programs are of great importance in this sense. In this study, it will be evaluated how individuals' knowledge levels and risk factors are reflected in screening results and how their eating habits affect the risk of colorectal cancer. Materials and Methods: The research is a prospective study conducted at the KETEM polyclinic in Düzce province. 250 individuals who applied for colorectal cancer screening between 01.10.2023-31.03.2024 were included in the study. Individuals' sociodemographic data, colorectal cancer knowledge and risk levels, nutritional habits and screening results were collected. Data were obtained through survey forms and medical records. The collected data were analyzed with the statistical program SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences, version 23). Statistical significance is indicated with“p”and a p value of