Kyropoulos yöntemiyle katkısız ve ti katkılı hacimli safir tek kristalinin büyütülmesi ve yapısal ve optik özelliklerinin incelenmesi
Growing of undoputed and ti-dopped volumed sapphire single crystals using the kyropoulos method and examining their structural and optical properties
  1. Tez No: 884135
  2. Yazar: ÖMER AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFAKEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışması kapsamında katkısız ve Ti katkılı safir hacimli tek kristalleri Kyropoulos yöntemi kullanılarak büyütüldü. Ardından çeşitli parametreler doğrultusunda kesilerek zımparalama ve parlatma işlemleri yapıldı. Büyütülen kristaller, kristalin optik ve mekanik kalitesini etkileyen ve uygulamalarını sınırlayan mikro ve makro kabarcıkların varlığıyla karakterize edildi. Ky tekniği ile büyütülmüş katkısız ve Ti katkılı safir hacimli tek kristallerinde kabarcık oluşumu ve karakterizasyon yöntemleri incelendi. Kristal büyütülürken kristal kalitesini etkileyen faktörler göz önünde bulundurularak çalışma yapıldı. Yapılan karakterizasyonlar neticesinde büyütülen kristalin istenilen özellikte ve kabarcık dağılımının hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladı. Bu tez çerçevesinde elde edilen sonuçlar, katkısız ve Ti katkılı safir hacimli tek kristallerinde kabarcıkların birleşmesi sırasında meydana gelen tüm olayları açıkladı.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, undoped and Ti-doped sapphire bulk single crystals were grown using the Kyropoulos method. Then, it was cut according to various parameters, sanded and polished. The grown crystals were characterized by the presence of micro- and macrobubbles, which affected the optical and mechanical quality of the crystal and limited its applications. Bubble formation and characterization methods in undoped and Ti-doped sapphire bulk single crystals grown with the Ky technique were examined. The study was carried out by taking into account the factors affecting crystal quality while growing crystals. As a result of the characterizations, we were able to obtain information about the desired properties and bubble distribution of the crystal grown. The results obtained within the framework of this thesis explained all the events that occur during the coalescence of bubbles in undoped and Ti-doped sapphire bulk single crystals.